Už zmiňované pořekadlo “ve zdravém těle zdravý duch” jistě platí. Ovšem přínosy chladu pro naši mentální stránku nejsou jen o tom, že fyzicky zdravější člověk má tendenci být zdravější i mentálně. Co přináší chladová terapie naší psychice?
Uvolnění se do nepohodlí a úspěšné zdolávání překážek
Jedná se o základní dovednost pro úspěch v jakékoliv činnosti, v pracovním i osobním životě. Žijeme život, a tak se dostáváme do různých situací. “Odmítla mě.” “Ten projekt neschválili.” “Proč mi na letišti ten člověk vzal poslední peníze?” “Tento týden se mi nic nedaří.” A tak podobně.
Jak říká jeden z učitelů čínské meditace: “Úspěch leží v zóně diskomfortu.” Partnerské vztahy, tvorba, práce, obchod, sport… Vidíme to všude. Důležité je se nevzdat. Pouze pokud dokážeme překonat diskomfort (nepohodlí) v jisté fázi svého snažení, můžeme se posunout na další úroveň a dosáhnout svých cílů. S uvolněním se každé nepohodlí lépe snáší. V chladu to není jinak – zásadním způsobem v něm pocítíte, že “uvolnit se do nepohodlí” je klíč k úspěchu, a toto porozumění pak můžete využít nejen v chladové terapii.
Zvýšení množství energie
Znáte, jaké to je se ráno probudit (třeba i po dlouhém spánku) a cítit se pod psa? Takové ráno je chladová terapie skvělou záchranou a nakopávačem, protože nic není ztraceno – i den s takovým začátkem může být po ledové sprše skvělý. Také přes den, po příchodu z práce či po náročné schůzce může dávka chladové terapie udělat zásadní rozdíl.
Vědci vysvětlují tyto efekty také navýšením látek, jako jsou endorfiny a norepinefrin (zvaný také noradrenalin; viz následující bod). Chlad také pomáhá vytvářet více mitochondrií v buňkách, hlavně v takzvaném hnědém tuku.
Zlepšení nálady a pozitivní přístup
Chlad má ověřené antidepresivní účinky. Libor chtěl tuto oblast blíže zkoumat v rámci spolupráce s druhým nejstarším psychiatrickým pracovištěm v ČR – psychiatrickou léčebnou v Opavě. Vzhledem k legislativě je to ovšem téměř nemožné: pacienti, kteří mají oficiální psychiatrickou diagnózu, jsou farmakováni a ani vedoucí pracoviště nemůže svévolně předpis farmak pozastavit, a to ani v zájmu výzkumu účinků metody, která nabízí rychlé a efektivní výsledky zdarma.
Proč vystavení se chladu zlepšuje náladu? Dochází při něm v organismu k výraznému zvýšení dvou klíčových agentů dobré nálady: endorfinů a norepinefrinu. Ledová sprcha je také zkoumána jako skvělá možnost, jak zmírnit deprese.
Podpora soustředění a paměti
Z praxe víme, že lidé, kteří se vystavují chladu po ránu, mají pak v práci mnohem lepší výsledky. Chladová terapie způsobuje akutní nárůst hormonu soustředění (norepinefrin/noradrenalin), někdy až pětinásobný. Také podporuje nervové růstové faktory jako BDNF a “bílkovinu studeného šoku” RBM3, která při pokusech na hlodavcích prokázala silnou schopnost dorůstání poškozených nebo nefunkčních synapsí (spojení) v mozku. Dokonce tak efektivně, že o ní vědci začali uvažovat jako o potenciální léčbě neurodegenerativních onemocnění (jako jsou roztroušená skleróza a nemoci z kategorie stařecké demence: Alzheimer a Parkinson).
Pomoc s odpočinkem a bdělou přítomností
Jeden z nejvyhledávanějších přínosů. Pokud se vám někdy stává, že vás ruší myšlenky, ať už před usnutím, při práci, při čase s partnerem, partnerkou nebo dětmi, chladová terapie naučí mysl se koncentrovat a rušivé myšlenky odstřihnout. Funguje to spolehlivě, jako vypínač. Nepotkali jsme zatím nikoho, kdo by vylezl z ledové vany a říkal, že celou dobu nemohl/a přestat myslet. Naopak snad každý vnímá, jak jde tělo i mysl do tichého módu – šetří teplo a energii. Mysl při chladové terapii zůstává soustředěná lépe než po hodinách meditace – a to už za pár desítek sekund.
Sebevědomí i pokora
Díky pobytu v chladu uvidíte, co vaše tělo i mysl dokáží. Pravděpodobně po době tréninku (dny, týdny a měsíce) budete schopni dělat věci, o kterých jste vůbec netušili, že jsou možné. Mnoho z nás racionálně doteď nechápe, jak je možné, že si zimu i ve větších dávkách užíváme. Jak je možné, že chodíme na Sněžku v kraťasech s lidmi, kteří nemají s chladovou terapií žádné zásadní zkušenosti? To, že jste schopní dělat neočekávané věci, podporuje vaše sebevědomí a důvěru ve vlastní schopnosti. Často přemýšlíme: když jsem zvládl/a tohle, co ještě mohu zvládnout, aniž bych to tušil/a?
Důvěra v sebe
S důvěrou ve vlastní schopnosti roste zodpovědnost a pokora. Chlad je mocná síla a neustále nám ukazuje, že i když se cítíme v některém okamžiku jako “neporazitelný Ice Man”, tak potřebujeme zachovávat chladnou hlavu a trochu ji také sklonit – nikdo totiž nedokáže chlad přemoci nebo být v něm navěky.
Přečtěte si Liborův průvodce chladem, kde najdete všechny potřebné informace ohledně toho, jak se začít otužovat, pro začátečníky i pokročilé