Hormon soustředění je tu, aby ti zajistil dobrou náladu, kvalitní duševní práci a taky chuť být aktivní. A nejen to. Hraje důležitou úlohu ve všech kognitivních procesech – funkcích paměti, aktivním vnímání okolí a naslouchání. Z tohoto výčtu vidíš, že jeho biohacking je užitečný pro každého z nás, kdo chce kvalitně myslet. Hormon soustředění norepinefrin (zvaný také noradrenalin) je aktivační (stresový) hormon, který se tvoří z dopaminu. Co na něj biohacking se dozvíš v tomto článku.
Co se děje, když mám hormonu soustředění málo?
V tom případě je mnohem vyšší šance, že se dostaví apatie, deprese a nesoustředěnost. Při neurodegenerativních onemocněních nastávají v případě jeho nedostatku také kognitivní deficity – neboli nedostatky ve vnímání okolního prostředí.
U lidí, kterým lékař předepsal medikaci na poruchy pozornosti (diagnóza ADHD), se využívají inhibitory zpětného vstřebávání norepinefrinu. Člověk by ho tedy po jejich užití měl mít více a lépe se soustředit. Nedochází totiž k tak rychlému vstřebání norepinefrinu a tím se uměle udržuje jeho hladina vyšší.
Osobně nejsem přítelem medikace v případě, že existuje jakákoliv jiná možnost. A v tomto případě existuje!
Jak si mám v těle vytvořit více molekul soustředění?
Přece vystavováním se chladu! Vědecké studie potvrzují pocit, který jsem měl od základní školy – že dělám dobře, když se otužuji.
K tématu zvyšování přítomnosti noradrenalinu v krvi (v krevní plazmě) hovoří data jasně. Voda o teplotě 4,4 °C zvedne jeho produkci v těle o 200 – 300% už za 20 sekund. Voda o 20 °C ho nezvedne vůbec. Ve 14 °C za hodinu dojde k více než pětinásobnému nárůstu.
O vztahu chladu a (nejen) produkce noradrenalinu si můžete přečíst v dvacetistránkovém reportu o efektech chladu od jedné z předních světových odbornic na biohacking – Dr. Rhondy Patrick.
Pro vystavování se chladu tedy platí: “raději studenější po kratší dobu než obráceně”.
Čím studenější teplotě se vystavíš, tím lépe. Čas stačí doopravdy velmi krátký. Pouhých 20 sekund ve 4,4 °C vodě dle studií zvýšilo hladinu noradrenalinu ne o desítky, ale dokonce stovky procent! Co vědce překvapilo, bylo, že se tyto skvělé výsledky zachovaly v čase. Nedošlo tedy k tzv. “negativnímu přizpůsobení” – např. jako na nikotin nebo kofein. V jejich případě se pro dosahování stejného výsledku (potěšení, povzbuzení) potřebujeme vystavovat čím dál tím vyšší dávce. Platí to samozřejmě i u alkoholu. Všichni to známe. Pokud rok nepiješ a pak si dáš dvě skleničky, tak to s tebou pěkně zamává. Kdo pije často, vypije stejné množství bez následků.
U chladu to znamená, že síla, kterou má cvičení ze začátku (také díky vylučování norepinefrinu), se zachovává a můžeme se na ni spolehnout dlouhodobě.
Hormon soustředění a jeho kamarádi
Norepinefrin se velmi pěkně doplňuje s dalšími molekulami v těle. Jedním z nich je již zmíněný dopamin. I ten se zvyšuje díky intenzivnímu působení chladu. Studie ukázaly v případech zvýšení norepinefrinu intenzivním chladem o 530% také 250% nárůst dopaminu.
Dalším kamarádem jsou endorfiny, které nám pomáhají od bolesti (fyzické i duševní) a rozveselí tě. Koktejl (nejen) těchto tří chemikálií způsobuje, že se pro příchodu z ledové sprchy (ať už celo tělní nebo lokální) cítíš prostě skvěle!
Další důležitá linka je tlumení zánětů. Norepinefrin je dokáže efektivně snižovat a tím nám zajišťovat nejen lepší fungování mozku, ale i předpoklady dlouhého a zdravého života.
Nic se ovšem nemá přehánět. V Code of Life řešíme i to, že chronicky zvýšená hladina norepinefrinu také není ideální. Pokud se tedy někdo stresuje chladem příliš, nedělá svému tělu dobrou službu. Více k tomuto tématu se dozvíš v tomto animovaném videu.
K zamyšlení: Pořád slýcháme ze všech směrů “nemám čas”. Šetři svůj čas a otužuj se efektivně. Výsledné soustředění, které si z ledové vody nebo vzduchu odneseš, ti díky vyšší efektivitě tvé práce bohatě vynahradí těch pár minut, které vložíš do cesty nebo přípravy svého otužovacího okénka.
Doplňky pro hormon soustředění
“Předkem” pro norepinefrin je aminokyselina tyrosin. Ta se přeměňuje přes L-Dopa až k dopaminu, z kterého pak může vzniknout právě nás hormon soustředění. Tyrosin můžeš doplňovat také ve formě prášku nebo tablet, v množství 500 – 3000g denně. Z mé zkušenosti s klienty může mít doplňování L-tyrosinu silné antidepresivní účinky. Víme proč! Dopamin a norepinefrin dělají svou práci. Proto zakládám postupy pro “zvednutí se ode dna” právě na kombinaci suplementace tyrosinem a chladové terapii.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.