Dnes se s vámi podělím o dvě zajímavé studie. Jedna se týká L-theaninu a jeho potenciálního využití pro dlouhověkost a kvalitní spánek. Druhá poukazuje na léčivou sílu přírody
L-theanin
Před dvěma týdny vyšla nová studie o L-theaninu. L-theanin je aminokyselina, která se nachází např. v zeleném čaji. Díky ní se cítíme klidnější, také proto, že vyrovnává v čaji obsažené stimulační látky, jako je theobromin a kofein.
Kvalita spánku a usínání
L-theanin má prokázaný efekt na zlepšení spánku a usínání, zklidnění, snížení úzkosti atp. V nové studii, která byla provedena na myších, se ale zkoumají další zajímavé efekty, které jsou relevantní pro výzkum dlouhověkosti. Ukazuje se totiž, že indukuje aktivitu SIRT1, což je gen nejvíce známý kvůli své roli právě v dlouhověkosti, a to hlavně pro svou schopnost regulovat buněčné procesy. Reaguje na stresory z prostředí, podporuje antioxidační aktivitu a snižuje zánět. Také hraje roli v opravě DNA a zvyšuje inzulinovou senzitivitu (chrání proti cukrovce).
Mitochondrie
To ale není všechno! Ukázalo se, že myši měly také zvýšenou antioxidační kapacitu a zvýšenou rezistenci vůči únavě svalů. Dalším zajímavým efektem byla mitochondriální biogeneze (tvorba) a optimalizace funkce. Mitochondrie jsou zcela zásadní organely – jsou to takové malé elektrárny našich buněk a potřebujeme, aby fungovaly správně. Svým nesprávným fungováním mohou totiž přispívat k poškozování organismu. L-theanin podpořil jejich tvorbu a zlepšil fungování, zvyšuje nám tedy celkovou energii.
Tento doplněk stravy si můžete dát např. i ke kávě, kdy to může pomoci snížit riziko přestimulování a efekt kávy bude “hladší”. L-theanin pomáhá, jak jsem zmiňoval na začátku, i se spánkem, uklidněním a usínáním.
Jak ho užívat?
Můžete si dopřát kolem 200 mg před spánkem, 100-200 mg s kávou, nebo na uklidnění během dne. Pokud hledáte něco kvalitního pro lepší spánek, zdraví a uklidnění, koukněte sem.
Urbanizace
Více než 50 % lidí žije ve městech. Toto číslo má do roku 2050 stoupnout až na 70 %. Urbanizace je zároveň asociována s vyšším výskytem mentálních onemocnění. Existuje celá řada studií poukazujících na pozitivní vliv přírody na naše mentální zdraví, což je něco, o čem jsme mluvili v podcastu Brain We Are v díle “Porucha příjmu přírody“. Výzkumníky ale zajímají i přímé mechanismy, které tento efekt zprostředkovávají.
Město vs. příroda
Procházka přírodou zlepšuje mentální zdraví a snižuje ruminaci oproti procházce městem.
V této studii se výzkumníci zaměřili na přímý efekt na mozek a na ruminaci lidí po 90min procházce městem a 90min procházce přírodou. Ukázalo se, že lidé, kteří šli přírodou, měli nižší úroveň ruminace (opakující se negativní myšlenky ohledně nás samých). K tomu vědci předpovídali snížení aktivity subgenuálního prefrontálního kortexu (asociovaný s vyhýbáním se neznámým lidem, akcím a situacím a právě taky ruminací), což se potvrdilo, neboť aktivita této oblasti byla u lidí procházejících se v přírodě snížena.