Mindsetu a síle myšlenky je někdy přisuzována až nadpozemská síla. To se snažíme demystifikovat a uvést věci na pravou míru, abychom si uvědomili, jak to vlastně v mozku funguje. Naše nastavení mysli je opravdu důležitá součást našeho života, do jisté míry ovlivňuje, jak svůj život a svět kolem vnímáme. Ve finále ale dokáže ovlivnit i naši fyziologii, tedy fyzické zdraví, a to určitě ne zanedbatelným způsobem. Již třeba víme, jak moc negativní dopady má na náš organismus stres. Proto je za nás stejně důležité věnovat se mindsetu jako čemukoliv jinému v biohackingu.
Vnímání reality
Mozek. Ta nejkomplexnější věc ve vesmíru (kromě vesmíru samotného), a ještě k tomu je to orgán, náš orgán. Možná to máme zkreslené, protože přeci z velké části se mozek (mozky) zkoumal sám a teď sám o sobě píše. Každý ho máme, právě teď se v něm odehrává nespočet procesů, které jsou pro naši mysl neuchopitelné. Pro naši mysl, která z mozku vyvstává. Už tohle je návod pro porozumění základních principů našeho mozku. Naše zkušenost je jen malý náhled do toho, co se nám v mysli a mozku děje. Můžeme si ji představit jako takovou špičku ledovce, kde 99 % je pod vodou, tedy pod hranicí našeho uvědomění.
Mozek ovlivňuje vnímání naší reality a to zcela zásadním způsobem. Na základě toho, co zažil a jak se díky tomu fyzicky změnil, jsi teď, kým jsi. Můžeš číst tenhle text a rozumět mu, interpretovat ho možná jinak, než zamýšlel mozek můj, ale to už je můj problém, protože musím počítat s tím, že každý má jinou zkušenost než já, musím tedy dostatečně jasně a z více perspektiv vysvětlit danou problematiku.
Neuroplasticita
Jádro pudla je v tom, že na základě zkušenosti se světem se nám mozek fyzicky mění. Mění se neustále, každou setinu sekundy, každá myšlenka a slovo, které teď přečteš. Na základě této změny dochází k velkým změnám v čase, změnám našeho vnímání. Postupně se tak náš mozek formuje celý život, aby vnímal svět tak, jak ho vnímá teď.
Teď ale přichází to pozoruhodné: mozek se může měnit, vlastně to nevyhnutelně dělá, a zároveň ovlivňuje to, jak vnímáme realitu? Wow, to je zajímavé! Co když k tomu teď přidám, že cokoliv, co si myslíš, zvyšuje pravděpodobnost, že si to budeš myslet v budoucnu?
Kreslí se nám zde nový obrázek. Mozek má tendence vytvářet takové hlavní brázdy, spoje mezi jednotlivými neurony. Tyhle dráhy určují to, co si budeme myslet, jak se cítit a co budeme dělat ve světě. Tyto dráhy se budují celý život, ale v průběhu celého života je také možnost je měnit.
Pozornost
Teď přichází na řadu jedna z našich nejsilnějších zbraní. Pozornost. Čemu budeme věnovat pozornost, tím se budeme stávat, tak budeme vnímat svět. Mozek si totiž rád všímá věcí, které jsou mu již známé. Uvedeme si jednoduchý příklad s autem. Koupíte si nové auto (nebo vaše rodina má nové auto) a najednou se právě tohle auto začne všude objevovat. Nic ve světě se nezměnilo, ta auta tam vždy byla, ale změnilo se vaše nastavení toho, co je pro vás důležité, co již obsahujete a je vám známé.
Příklad s autem je triviální. Teď si ale představte, že nebudete vnímat překážky tolik jako překážky, ale spíš příležitosti se něco naučit. Co když najednou zmizí problémy a staré neužitečné příběhy, které jste si vyprávěli? “To já nemůžu, to nezvládnu, na to nejsem dost dobrý a co si pomyslí ostatní?” Klasika, znám to, těchto sebe-limitujících přesvědčení máme mnoho a neseme si je třeba až z dětství, kde jsme to jako houby nasáli z našeho prostředí či rodiny.
“Neselhal jsem 10 000x, našel jsem 10 000 způsobů, jak to nefunguje.”
Thomas Alva Edison
Growth Mindset
Můžeme si začít kultivovat něco, čemu se říká “growth mindset”, tedy růstový mindset. Pojďme si postupně začít přepisovat mozek tím, že začneme myslet jinak. A jak již víme, změna myšlení vede ke změně prožívání. Můžeme si začít říkat, že to můžeme, zvládneme, a když ne, tak se nic neděje, protože to byl stejně jediný způsob, jak se to naučit. A to může být ve světě vnějším, nebo vnitřním, kdy se snažíme překonat nějaké své osobní strachy či již nepotřebné myšlenky.
Jaká přesvědčení, vnímání světa a sebe v něm máte, která již nejsou užitečná? Co by se stalo, kdybyste si nemysleli, co si myslíte? Teď to můžete změnit, můžete si začít všímat a soustředit se více na příležitosti než na problémy, protože se stane úžasná věc. Za nějakou chvíli reálně ve světě uvidíte víc příležitostí než problémů, nic se nemění, pouze vaše vlastní nastavení.
“V životě mě trápila spousta věcí, z nich většina se nikdy nestala.”
Mark Twain
Ekologie mysli
Zde je důležité upozornit na jeden neduh. Mohli bychom ke své mysli začít přistupovat neekologicky. Není to o tom blokovat problémy a úplně je ignorovat. Zcela naopak, přijmout ty, které jsou reálné a opravdové, to je totiž často pomůže “přerámovat” a přestanou se zdát tak hrozné. A naopak si uvědomit, že existuje spousta těch, které jsme si pouze vymysleli.