Jóga je tu s námi už mnoho století, vychází ze starých indických učení. V poslední době intenzivně přitahuje pozornost většího množství lidí a své místo má i v biohackingové komunitě. Co stojí za popularitou jógy? Co na ní všichni vidí?
Bude to těmi sexy legínami? To rozhodně taky. A možná právě proto ji hodně lidí vnímá jako módní trend. V určitém pojetí je to forma cvičení, které dokáže formovat postavu. A tím se dostáváme k vymazleným fotkám lidiček v jógových pozicích (samozřejmě v těch stylových legínách), které putují po sociálních sítích. Určitě jste je zaznamenali.
Dokonce i ona věc, na které jógu praktikujeme a která slouží i jako super doplněk, dostala svůj přesný název. Už to není jen podložka na cvičení nebo karimatka, ale přímo jógamatka. O józe se mluví stále častěji v mnoha podcastech či na různých přednáškách. Jógová studia rostou jako houby po dešti snad v každém městě. Postupně se její poselství šíří.
Zde vyvstává otázka proč. Co to zapříčinilo? Co ti lidé na ní vidí? Vždyť stát v jedné krkolomné pozici a tvářit se přitom osvíceně nemůže být až tak zábavné. Ale ono na tom přece jen něco je. Zkusím vám objasnit, proč jsem se do jógy zamilovala já. Představím ji z pohledu ženy, která se pohybuje většinu času v technickém IT světě. Zkusím to vzít vtipně a s nadhledem tak, jak bych ji popisovala svému racionálnímu a technickému okolí, ale předat vám i její hlubší smysl pro vaše citlivé a vnímavé já.
Jóga jako fyzická aktivita
Shodneme se na tom, že jóga je určitá forma fyzické aktivity. Přínosy fyzické aktivity pro naše zdraví jsou obecně známé (posiluje kardiovaskulární systém, zvyšuje energetický výdej, snižuje množství tělesného tuku, zlepšuje funkce trávicího traktu i imunity a mnoho dalšího). Mimo to, komu by se nelíbilo podívat se do zrcadla a vidět pěkně zformovanou postavu?
Jóga je na fyzické úrovni dokonalým propojením silové, relaxační a strečinkové aktivity. Jógová praxe je sledem pozic (zvaných ásany), jejichž správné provedení vyžaduje zapojení hluboko uložených svalů (hluboký stabilizační systém, core), které jinak používáme pouze sporadicky. Tyto svaly si můžete představit jako pevnou i pružnou hmotu, která drží naši páteř a vnitřní orgány. Vytváří nám důležitou oporu při provádění běžných pohybů, na které pak spotřebováváme méně energie, či při udržování rovnováhy. Zlepšuje se tak držení těla a snižuje riziko úrazu.
Je to výzva
Nejčastěji jsou na praxi slyšet spojení jako “stáhneme břicho”, “vytahujeme se za temenem hlavy”, “tlačíme lopatky k sobě” nebo naopak “uvolníme hýždě”. Někdy si klepete na hlavu a ptáte se, jestli to instruktor/ka myslí vážně, že se máte udržet pomalu jen na jedné ruce se zanoženou nohou, opačnou rukou v předpažení, a ještě mít uvolněné hýždě, ale nezapomínat lopatky tlačit k sobě. Vždyť v takovém případě budu muset mít zatnuté snad i zuby, abych to udržel. Ale ono to opravdu jde a po pár opakováních přijdete na to, že tak to je dokonce jednodušší. Zapojováním uvolňovacích pozic zaměřených na protahování zároveň získáte i větší flexibilitu a s ní volnost pohybu a dokážete si i ve zdánlivě náročných pozicích odpočinout.
Jóga se dívá na tělo jako celek, nesoustředí se na posílení jedné partie, ale na celý pohybový (kinetický) řetězec, kterým jsou přímo či nepřímo propojeny všechny části těla. Jóga neslibuje hubnutí na počkání, ale bonusem je při pohledu do zrcadla zpevněná postava a větší jistota při pohybu.
Vnímavost – podstata jógy
Nyní se přesuneme trošku hlouběji. Co je při józe nejdůležitější, je vnímavost. Já to zároveň vnímám i jako podnět, který započal mé budování vztahu k józe. Učí nás být jen tady a teď, vnímat své tělo, soustředit se pouze na dech a na podněty, které nám tělo v jednotlivých ásanách dává. V ten moment, kdy jste na podložce, nemusíte myslet na nic jiného, jen na sebe. Jste tam jen vy, vaše tělo a váš vzájemný dialog. Vnímáte, jak se cítíte, odkud proudí váš dech. Soustředíte svou mysl na konkrétní úkony.
Dech v józe
V předchozím odstavci jsem párkrát použila slovo dech. Je to jeden ze základních procesů v našem těle a zároveň proces, kde nejvíce chybujeme a využíváme nesprávné vzorce. Jógová praxe začíná propojením se se svým dechem, jeho postupným prohlubováním a “nápravou”. Učí praktické techniky správného dýchání. Z toho pro náš organismus plyne mnoho benefitů, ale dech je zvláštní kapitola, které se věnujeme v dalších článcích Code of Life, například v tomto o bráničním dýchání nebo tomto se šesti tipy na lepší dechové vzorce. Jóga je dalším z nástrojů pro vědomou práci s dechem.
Vraťme se k vnímavosti. V józe se soustředíme na vzájemně propojené prvky reality, kterými jsou:
- tvar: tělo a tkáně
- beztvarost: dech, energetické kanály, stavy mysli
Tyto prvky na sebe stále vzájemně působí, i když je vědomě nevnímáme. Z počátku jsem vyhledávala lektory jógy, kteří na lekcích hodně povídali – specifikovali a popisovali každý pohyb. Neustále něco poslouchat se vám možná nespojuje s relaxací a uvolněním, ale ono to tak opravdu je. Vysvětlím proč.
Absolutní soustředění
Z počátku mi při zaujímání jednotlivých pozic a jejich změnách pomáhalo poslouchat popis požadovaného pohybu a zapojení každé jedné části mého těla. Jednak jsem věděla přesně, co mám dělat, nemusela přemýšlet nad tím, jak se do dané pozice dostanu, ale hlavní smysl byl v tom, že při takovém soustředění a záplavě cílených pokynů moje hlava neměla prostor myslet na něco jiného. Mysl byla tak soustředěna na konkrétní okamžik, na prováděný pohyb, dech a reakce těla při pohybu, že neměla prostor na žádné další vyčerpávající myšlenky. Plná koncentrace takto uklidňuje naši roztěkanou mysl, tím nás zbavuje stresu a učí nás soustředění. Můžeme to přirovnat technikám mindfulness či dokonce aktivní meditaci. Navíc o přínosech pohybu pro mozek napsal krásný článek i Vojta.
Komunikace s vlastním tělem
Dialog, který s námi tělo vede, může být opravdu zajímavý. Ono se s námi na primární úrovni začne bavit způsobem: “Jsi blázen, tolik se určitě nenatáhneme, do poloviny to stačí.” “Tady se neudržím, pomoz si druhou rukou.” “Vrať se zpět do předchozí pozice, tohle zvládneme až za pár praxí.” Nebo naopak: “Ano, toto je příjemné, zůstaňme tu ještě chvilku nebo už raději navždy,” (poslední případ nastane, když okusíte pozici dítěte nebo blaženosti). Úžasné je sledovat, jak se pozice, ve kterých se tělo na začátku praxe muselo namáhat, na jejím konci pro vás stanou relaxačními.
Postupně si s tělem začnete rozumět. Naučíte se ho plně vnímat, přijdete na to, co mu vyhovuje, a co ne. Objevíte, kde vás do extrémů žene ego a tělo (podvědomí) křičí stop. Nebo kde vás naopak brzdí lenost či nějaký skrytý strach. V tomto dialogu těla a mysli se skrývá neskutečná síla. Objevíte sami sebe, poznáte fungování svého těla, ale i své mysli, které můžete přenést do běžného života.
Překonávání vlastních strachů
Krásným příkladem je skrytý strach nebo přesvědčení. Stojíte na úřadě, strašně spěcháte a víte, že u paní úřednice již nikdo není. Čekáte tam už dobrých 15 minut a stojíte před rozhodnutím, jestli zaklepat, nebo počkat. U těch citlivějších se objeví strach, že ji klepáním nějak vyruší, že určitě něco důležitého dělá. U jiných se může objevit přesvědčení, že úřednice jsou prostě věčně naštvané a po zaklepání na vás vyskočí se slovy, “to nemůžete počkat!” Jen ji tím vytočíte a stejně nic nevyřídíte.
A zde přichází zkušenost z jógy. Také jsem se bála, že když tu pozici zkusím, tak spadnu, nebo jsem byla přesvědčená, že to prostě nedám. Ale naučila jsem se od toho oprostit, prostě to zkusit, být otevřená a důvěřovat svému tělu. Tak to přenesu do této situace, zkusím to, zaklepu, mile a srdečně se usměji a řeknu, co potřebuji. A co se nestane? Paní úřednice opětuje můj úsměv, vyřídí, co potřebuji, a já mohu spokojeně odejít. Postupně se to zautomatizuje a takto si upravím “programy” své mysli. Stejným způsobem fungují i ego-stopky či odvaha v souvislosti s pohybem.
Hluboké prožitky a úplné uvolnění
Většina z nás začne tím, co popisuji. Soustředěním se na tělo. Je to pro nás jednodušší, protože tělo je hmatatelná forma. Někdo zůstane v tomto kroku a jóga mu stačí jako nástroj na soustředění, vnímání vlastního těla, zbavování se stresu a zpevnění těla či zlepšení zdraví. A je to naprosto v pořádku, jóga totiž učí i vnímání individuality a vlastních potřeb, hranic, neporovnávaní se s ostatními a boří stereotypy.
No, pro ty, kteří se rozhodnou pokračovat, se tělo stává jen jakousi branou k hlubším prožitkům. Koncentrace a uvolnění ve správném rozpoložení vytváří prostor pro soustředění pozornosti do našeho nitra. A to se pak dějí věci. Tehdy začíná ten opravdový vnitřní rozhovor. Najednou vám vaše nitro samo řekne, jak se cítí, upozorní vás, že to, co děláte, možná není to, co opravdu chcete, nebo to neslouží vašemu prospěchu. Poznáte své pocity, objevíte skryté emoce, kterým jste přes den nedali prostor projevit se, ale mohly způsobit nějakou ránu. Ta se může při další podobné příležitosti znovu objevit. Ani nebudete vědět proč, ale budete jednat v záplavě emocí, které byly v té ráně skryté, aniž byste tomu rozuměli. Takto vám jóga nabízí možnost ránu vyčistit, ošetřit a vyléčit se. Být připraven na další životní situace.
Závěrem
Tímto se dostáváme na konec jógové praxe. Pozice mrtvoly. Lektor vás vede k úplnému uvolnění, vaše tělo se propadá do podložky a během dvou minut dokážete zažít takovou dávku uvolnění, jakou vám někdy nedodá ani hodinový spánek. Pomalu se probouzíte s klidným prožitkem a vnitřním úsměvem šťastného dítěte. Odcházíte o něco lehčí, o něco zdravější a silnější, možná o něco moudřejší. Přesně tento stav nastane, když se oddáte vnímavé józe v její pravé podstatě.
Mimo jiné je jóga nenáročný a příjemný společník na cesty. Můžete si ji vzít všude s sebou. Ono to totiž jde i bez těch sexy legín a jógamatky, někde na rozkvetlé louce či na pláži.
Pikantnost na závěr: Intenzivnější prožívání přítomného okamžiku se dá krásně přenést i do intimních chvilek a objevit tak, za pomoci jógy, techniky vědomého milování. Posílené svaly pánevního dna také nejsou na škodu, dokáží účelně zintenzivnit vaše sexuální chvíle.
Doufám, že už běžíte na nějakou lekci jógy. Mimochodem existuje opravdu spousta druhů a každý lektor má svůj vlastní styl. Proto vybírejte srdcem! Při psaní článku jsem vycházela ze svých zkušeností, hlavně z oblastí power, jin a ashtanga jógy. K čakra józe a zkušenosti s léčením jógou se dostaneme možná v dalším článku.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.