Silnější vůle je možná to, co tě právě napadlo. V tomto článku najdeš další a méně známé výsledky chladové terapie, které jsou vědecky podložené a ne každý otužilec – ať už příležitostný nebo “skalní” – si je uvědomuje. Co si z ledové sprchy nebo procházky v zimě venku můžeš odnést?
Lépe pracující mozek
Ukázalo se, že savci při zimním spánku přichází zhruba o třetinu svých mozkových spojů. Jakým mechanismem je však vybavila příroda? Po opětovném probuzení se aktivuje v jejich mozku látka BDNF (růstový faktor nervů) a ta jim všechny poničené neurony opraví! Při vystavování se chladu se BDNF produkuje stejně jako například při sportu. Funguje tak, že chlad, stejně jako fyzická námaha, na mikroúrovni naše tělo “ničí”. A to je dobře! Procesem zvaným hormeze se tělo posiluje. Tělo reaguje na vnější podněty a je hodně přizpůsobivé. Když projdeš potenciálně namáhavou situaci (sport, chlad) – tvoje tělo udělá vše, aby se příště v dané situaci cítilo lépe.
I když “o třetinu větší mozek” ti chlazením nenaroste (jako hybernujícím savcům), ale je to nadějná zpráva pro pacienty s neuroregenerací a vůbec pro všechny, kteří se o svůj mozek a neurony chtějí starat.
Lepší soustředění
K tomu dochází díky produkci hormonu a neurotransmiteru norepinefrinu. Ten podporuje nejen chuť k aktivnímu jednání a dobrou náladu, ale i soustředění. Když jsi nesoustředěný/á, sáhni místo kofeinových pilulek po chladu!
O norepinefrinu se můžeš dočíst více také zde.
Zlepšení nálady
Máš někdy náladu pod psa? Chce se ti se vším seknout? Nezoufej. Ať už řešíš malý mráček nebo životní katastrofu, chlazení ti pomůže sebrat síly. Má silné antidepresivní účinky. Nejednoho z nás pomáhal postavit se na nohy poté, co se život rozpadl. To díky produkci endorfinů, které tlumí bolest fyzickou i mentální (end = endogenní = vnitřní + orfin = morfin).
Máš možnost si v těle vytvořit vlastní tišící látku, která nemá vedlejší účinky (na rozdíl od drog, antidepresiv a alkoholu, kterými se s mraky v životě lidé vyrovnávají). To věděla spousta starých národů, včetně moudrých Římanů ve Středozemí.
Šprťácká poznámka: u endorfinů se vlastně neděje to, že by jich bylo víc. Zvětšuje se množství a citlivost receptorů na ně.
Prokrvení těla
To je velmi důležité pro mozek, stejně jako pro zbytek těla, včetně tvých pohlavních orgánů. Co se mozku týká, jeden z předních odborníků na funkce mozku, psychiatr Dr.Daniel Amen, na podcastu s Davem Aspreyem dostal otázku, co je klíčem pro dobře fungující mozek. “Prokrvení,” odpověděl Dr. Amen okamžitě. Bez dostatečného prokrvení se totiž do naší “centrály” nedostane správná míra kyslíku a živin.
K čemu je mé mysli prokrvené přirození? Podle západní psychologie i čínské medicíny spolu naše myšlení a sexualita úzce souvisí na mnoha vědomých i nevědomých úrovních.
Snížení zánětů
Zvýšená míra zánětů nás dnes pronásleduje na každém kroku. Zánětlivé reakce jsou součástí naší imunity. Každý den a každou minutu nás chrání od vnějších nájezdníků – bakterií a virů. Díky životu v hygienickém prostředí dnes naše imunita, hlavně v období jejího utváření v dětství, nemá dost nečistot a bakterií, se kterými by bojovala. Naše imunita je tedy silná až moc. Chronický (dlouhotrvající) zánět v těle je nežádoucí. Přispíváme do něj velmi často nadměrným mentálním stresem, sedavým životním stylem, stravou, jako jsou omega 6 mastné kyseliny a cukry (které jsou pro-zánětlivé).
Zánět omezuje nejen přednost nervového signálu, ale i zhoršuje šance tvého mozku na ty nejlepší výkony. Se zvýšenou zánětlivostí jsou spojené nejen problémy s autoimunitními onemocněními, ale i široká řada nemocí, včetně degenerativních (Alzheimer, Parkinson, různé formy stařecké demence, roztroušená skleróza). Zánět hraje důležitou roli dokonce i u špatné nálady a depresí.
Pokud by ses chtěl/a se dozvědět více o otužování, rozhodně nepřehlídni průvodce otužováním od Libora.