Každý z nás čas od času zatouží po nějaké změně v našem životě. Chceme víc cvičit nebo se učit, méně prokrastinovat, přestat kouřit nebo jíst sladké nebo se snažíme o nic se nesnažit, nic neměnit a nechtít. Jeden ze základních problémů je ten, že ignorujeme překážky a chyby, které děláme v dosahování našich cílů.
Základní chyby
- Ignorujeme chyby a specifické bariéry, pouze se snažíme jednoduše konat a najít strategie pro nejlepší možnou změnu.
- Specifické cíle – specifické bariéry. Na cestě ke konkrétním cílům mohou existovat specifické překážky, které je potřeba prozkoumat.
- Nikdy nezačneme, jen strategizujeme.
- Prokrastinace. Dané změny nejsou ihned uspokojující a my podlehneme chtíčům a dopaminu.
- Zapomětlivost. Máme tendenci věřit, že danou změnu budeme mít na paměti, i když není na vrcholu našeho seznamu nebo se na ni nesoustředíme. Často ale zapomínáme.
“Neusiluj o dokonalost, snaž se vyhnout se chybám.”
Efektivní strategie změny
- Nedělej to, co je nejefektivnější, ale to, co tě nejvíc baví. Ukazuje se, že nejúspěšnější jsou ti, kteří dělají zároveň to, co je posouvá k jejich cílům, a to, co je to baví, oproti lidem, kteří se snaží být extrémně efektivní.
- Rozdělit si velký cíl na malé a krátké akční kroky.
- Vytvořit si a definovat specifické situace, kdy budu dělat konkrétní věc, která mě přiblíží mému cíli.
- Jedna z nejlepších věcí, kterou můžeme udělat pro integraci nového zvyku, a tedy i změny, je radit. Ne aby někdo radil nám, nýbrž abychom my radili někomu. Pokud chceme někoho změnit, stačí ho požádat o radu. Pokud nám poradí, šance, že se podle toho zachová, je větší, protože to sám řekl.
- Použít mentální model inverze. Vysvětleme si ho na příkladu, v němž je mým cílem být šťastnější. V mentálním modelu inverze se ptám sám sebe: Jak vypadá nešťastný člověk? Co dělá? Díky tomu si uvědomím seznam věcí, kterým bych se měl vyhnout.
- Obklopovat se o trochu lepšími lidmi. Je prokázáno, že obklopovat o trochu lepšími lidmi na nás má pozitivní dopad.
Nové začátky
Ukazuje se, že nové začátky nás motivují. Co to ale znamená? Jsou to pouze námi vnímané nové začátky jako nový rok, nový semestr nebo jarní prázdniny. Můžeme tak ale vnímat i nový týden nebo den. Cítíme motivaci a možnost začít znovu.
Nové začátky mají ale také svou stinnou stránku. Pokud jedete na vlně “flow” a daří se vám, změna a nový začátek může zhoršit vaše výsledky.
Posuňte s námi svůj biohacking na nový level. Více informací a praktických tipů naleznete v našem online kurzu.
Zdroje:
- Katy Milkman – její výzkum a kniha How to Change
- Podcast #705: The Best Tools for Personal Change