Jak se dostat do flow, když se zrovna nedaří…

Mnoho z nás by si přálo být neustále ve flow, být kreativnější, produktivnější a snáz se učit, ale co když to zrovna nejde?

Taky se vám někdy stalo, že vše, na co jste sáhli, jako by zázrakem vyšlo? Super. A stalo se vám také, že jste mohli skákat po hlavě, ale nic ne a ne vyjít?

Dnes se budeme bavit o tom, co pro člověka znamená slovo flow a jaká od něj má očekávání. Nikoli o tom, zda cesta, kudy člověk aktuálně jde, je jeho cíl, směr či smysl.

Co očekáváš od flow?

V mé bublině tento magický stav vědomí intenzivně nahánějí hlavně podnikatelé, obchodníci a odborníci v jednotlivých segmentech. Spousta z nás si alespoň někdy spojila flow s dosahováním nějakého cíle, nějakého očekávaného výsledku. A to je naprosto v pořádku, výsledky jsou pro náš mozek výhodné a jsme za ně odměňováni.

Problém, který je však velmi častý a řeším ho s klienty co týden, je, že tito lidí také lpí a upnou se na výsledek, který reálně není v jejich moci. A s tímto výsledkem, který není v jejich moci, si asociují svůj stav flow, či pocit, že v něm jsou.

Taky jsem to tak – asi po prvním roce podnikání na vysoké škole – měl. Když jsem podnikal a za všechnu tu činnost nepřišlo 100 000 Kč, tak jsem měl třeba i negativní emoce. Jednou mi takhle jakožto studentovi, který měl výdaje cca 10 000 Kč, přišlo na vysoké škole 75 000 Kč a já z toho byl den špatný… No opravdu celý den. 😀

Jak víme, negativní emoce je jeden z hlavním blokátorů flow.

“Spousta z nás si asociovala flow se schopností dosáhnout určitého cíle, který však nemáme plně ve své moci. Tím pádem předáme kontrolu nad tímto stavem druhým. Vnější prostředí tak začne kontrolovat, kdy se do flow dostáváme, jelikož jsme odevzdali svou kontrolu mimo sebe.”

A ať si tento cíl vyložíte jako zdravotní, vztahový či byznysový, ve všech je ona kontrola, samoovlivnitelnost klíčová.

Samoovlivnitelnost konečných cílů

V roce 2020 jste mohli mít jako cíl vydělávat měsíčně například 100 000 Kč. Nicméně řekněme, že tento rok se něco stalo. Něco se změnilo. A ne v dobrém jako u spousty internetových byznysů. Museli jste tak začít věci měnit, nejedete si na své stejnorodé vlně, kterou znáte, kde jste věděli, že vám vaše aktivity oněch 100 000 Kč přinesou.

Pokud jsme pak upnutí k dané činnosti a k výsledku 100 000 Kč/měsíc, tak si sami podkopáváme nohy. 

Nemluvme ale jen o penězích. Může to být i lpění na neustálém zvyšování fyzické kondice na úkor regenerace, lpění na jednom konkrétním člověku, byznysu či jakékoli činnosti, která nám třeba i dělá radost, ale v konečném důsledku je tím, co nás pohání, nějaká bolest či strach.

U těchto přesvědčení a výsledků, na kterých lpíme a už pro nás nejsou nejvýhodnější, si povolme je přijmout. Přijměme, že nám tyto činnosti a cíle dodnes sloužily. Povolme si ale i to, že dnes jsme již moudřejší.

Sesumírujme si, co jsme dělali, vyhodnoťme ty aktivity a dělejme je lépe. Jelikož tento rok plný změn byl pro spousty z nás více budovatelským rokem, rokem, kdy měníme zajeté standardy, rokem, který zlepší naši schopnost adaptace, a se správným mindsetem rokem, který odstartuje plejádu dalších, ještě úspěšnějších let. 

Ovšem pouze pokud se znovu otevřeme možnostem.

Pak například naleznu smysl v budování, naleznu smysl v testování, zkoušení a zavádění nových informací do praxe, a to mě začne dostávat do flow.

Pokud jsem obchodník, tak se budu odměňovat již za oslovení nového klienta namísto za konečný výdělek, který musí přesáhnout 100 000 Kč měsíčně.

Pokud jsem sportovec a chci na další úroveň výkonnosti, začnu pracovat na regeneraci a komplexitě, a to mi otevře nové dveře k flow.

Pokud lpím na vztahu, který již dávno není, tak si povolím otevřít se možnostem.

Otevřu se a…

Začnu měnit perspektivu, dívat se na věci jinak a nalézat malé výhry na dlouhodobé cestě. Začnu přijímat nové informace o vnějším světě třeba čtením článků na Code of Life, knih o osobním rozvoji, životopisů úspěšných lidí atp. Nebo doslova změním prostředí, odcestuji a díky tomu získám nové náhledy.

Nebo budu více mluvit o svém proč a naleznu kolektiv podobně smýšlejících. A vytvořím tak kolem sebe komunitu lidí s podobnými výzvami, ale stejným zápalem a ti mě budou zapalovat, když zrovna uhasínám.

Všechny tyto zmíněné aktivity nám pomohou znovu přinést více tohoto krásného stavu mysli do našich životů.

Získej nějakou výhodu

Proto tedy, pokud cítíte, že se nemůžete dostat do flow, získejte “EDGE” (získejte nějakou výhodu).

  • Nové prostředí
  • Nové lidi kolem sebe
  • Nový přísun informací

Díky této subjektivní výhodě získáte dopaminovou odměnu, která vás zase nabije energií a dá vám sílu jít dál. Zároveň si povolte regenerovat.

Díky aktivním pracovním blokům prostřídaným s aktivní regenerací během dne získáte mnohem víc pozornosti a mentální bdělosti, které jsou klíčové pro flow.

Daniel Kosec

Daniel Kosec

Podnikatel, kterého fascinuje kultivace mysli, podvědomí i vědomí. Miluje hrát si s flow, efektivností, výkonností a posouvání sebe i společnosti. Snažící se pro společnost odloupnout tu další pomyslnou vrstvu cibule.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek