Ptáš se, jak spánek může drasticky pomoci tvé produktivitě? Spánek je dnes stále spousty podnikateli vnímán jako ztráta času. I Thomas Alva Edison, velký americký vynálezce, nazval spánek “criminal waste of time”. Čas, který jsme mohli jinak strávit nějakou produktivní činností.
Od vynálezu elektrické žárovky mohou již zhruba 140 let lidé trávit více času vzhůru a “produktivně”, namísto nočního povídání a brzkého spánku. Dnes se tito lidé pyšní tím, jak spí jen 5 h už měsíce, ba dokonce roky, a stačí jim to. Sám jsem si tím prošel, takže tyto názory chápu. Tím, jak se člověk v dané pozici adaptuje na neustále snižující se produktivitu, tak i chápu, proč subjektivně vnímají, že jsou stále stejně, ne-li dokonce více “produktivní”.
Dnes nebudu řešit to, proč všechny tyto body ohledně spánku jsou velmi kontraproduktivní a podkopávající právě to, o co těmto lidem hlavně jde – produktivitu. Nebudu řešit ani obrovskou problematiku zdraví moderní společnosti z naprosto rozhozených cirkadiánních rytmů v důsledku světla v noci. Budu věřit, že tyto informace jste již načerpali ze série Biohackingu z 0 na 100, máte je zažité a navážu tedy dále.
Dnes se pobavíme o tom, že právě nedostatek spánku, hlavně toho kvalitního, dramaticky snižuje lidskou produktivitu.
Nedostatek spánku snižuje lidskou produktivitu
Dnes již naleznete mnohé studie dokazující, jak negativní vliv má špatný spánek a světlo v noci na naše zdraví. Studie však ukazují i to, jak obrovsky negativní efekt má nedostatek spánku či jeho nízká kvalita na naše kognitivní schopnosti, kreativitu, paměť a výkonnost (1).
“Zkráceně: Pokud si nedopřáváte dostatečný a kvalitní spánek, tak vaše produktivita trpí. A hodně.”
V tomto článku mrkneme na dva jednoduché, ale účinné spánkové hacky, které vám pomohou být produktivnější.
1. Umíš vstávat pravou nohou?
Jestli nejsi ranní ptáče, tak je pravděpodobné, že jedním z tvých nejlepších ranních kamarádů je tlačítko “ODLOŽIT” na budíku. Těch 10 min nám přijde jako hodiny.
Pokud však jde o zvykotvorbu a disciplínu, “odložení” je trojský kůň, kterého si pouštíme do bran našeho života. Jedno odložení vede snadno ke dvěma či více… A ačkoli se ti to zdá v pořádku a malicherné, tak to opravdu není.
Ta lež, kterou tady přehlížíme a ve které se utvrzujeme, ohrožuje naši úroveň energie během celého dne. Je to z důvodu fenoménu, který nedávný výzkum pojmenoval jako setrvačnost spánku (2). Je to ten zvláštní pocit, kdy následně daný den zaškatulkujeme, že jsme ráno vstali levou nohou z postele. Mnozí z nás ho minimálně z historie, než začali biohackovat, znají.
Tento pocit je způsoben tím, že se místo postupného probouzení z mělčí fáze spánku náhle probudíme z fáze spánku hlubokého. Studie doporučuje raději čelit dni a “neodkládat” budík, jelikož se tím ještě více unavíte a můžete se pak spíše cítit hůř a kompromitovat svou produktivitu daný den (3).
Pokud jste si však zakoupili náš nejprodávanější kurz Optimalizace dne, tak zde máme sekci 4 videí, jak naučit své tělo probouzet v lehké fázi spánku. Jedno z těchto videí doporučuje používání aplikace nebo gadgetu, který vám s tím pomůže. Aplikace, která je zdarma, může být například Sleep Cycle. Nebo pokud jste zkušenější a chcete do této problematiky investovat, doporučujeme DREEM2 (na nějž v kurzu naleznete až 20% slevu). Tyto gadgety nás dokáží probudit ve fázi lehkého spánku a pomůžou nám tak vytvořit si zdravý návyk v rámci probouzení.
2) Šlofík a káva
Kofein + krátký spánek = svěží start v průběhu dne.
Možná byste mohli namítat: “Ale kofein má přeci nakopávat a pomáhat nám zůstat vzhůru, ne?”
Jistě, kofein je skutečně stimulant, nicméně tento hack počítá s tím, že účinky kofeinu se projeví přibližně 20 minut po jeho požití. V nedávné studii v Hirošimě, jejímž cílem bylo určit nejúčinnější prostředky pro zmírnění únavy během dne, vědci zjistili, že kombinace malé dávky kofeinu a rychlé siesty poskytla lidem větší boost energie než ostatní možnosti (4).
Tento způsob už roky doporučuje i americký spánkový specialista Michael Breus (5). Michael je člověk, který stojí za vytvořením nových spánkových chronotypů – kromě známých ranních ptáčat a nočních sov máme nyní i komplexnější delfíny, lvy, vlky a medvědy, které jste určitě zaregistrovali.
Pokud byste měli zájem o další podobné hacky, neváhejte si zakoupit náš kurz Optimalizace dne pro zdraví, dlouhověkost a výkonnost, kde pro vás rozdělujeme den do částí, jako je ráno, dopoledne, poledne, odpoledne a večer, a dle současné vědy a našich zkušeností vás provázíme a sdílíme s vámi, co je nejvýhodnější v jednotlivých částech dne dělat.
Hledáte kvalitní kávu či něco pro podporu spánku? Koukněte na Uplife.cz!
Zdroje:
- https://science.sciencemag.org/content/294/5544/1048
- https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/202171
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07420529309059699
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1388245703002554
- https://www.cbsnews.com/news/americans-not-getting-enough-sleep-could-find-solution-in-nap-technique/