Dominance, pokora, vztah a pouto. Nejen tyto společenské vlastnosti formují náš každodenní život. Vztahy se promítají napříč všemi oblastmi, ve kterých jsme zvyklí fungovat. Ať už se vám vybaví dva partneři, pes a jeho pán, nebo společenství lidí, všechny provází v jejich komunikaci jedna látka. Tou je oxytocin. Docela malá molekula, která ovlivňuje velké věci.
Oxytocin je neuropeptid produkovaný v mozku. Přesněji je do krve uvolňován z něčeho, co se nazývá neurohypofýza neboli zadní lalok hypofýzy, která zodpovídá za produkci a uvolňování hormonů. V myslích lidí má oxytocin také přezdívku “mazlící hormon”. Plyne to z role, kterou hraje při navazování vztahů, budování vazeb, ale také při dotyku a sexu. Oxytocin v nás může vyvolat pocit sounáležitosti, bezpečí, ale také agrese ve společenském kontextu konkurence.
Proč je oxytocin tak důležitý?
Nejvyšší hladiny oxytocinu se vyskytují při těhotenství a porodu. Podílí se na tzv. bondingu – vytváření vazby mezi matkou a dítětem. I u mužů, kterým byl podáván oxytocin ve formě nosního spreje, vedly jeho zvýšené hladiny k intenzivnější interakci a hraní si s dětmi než u mužů, kteří měli oxytocinu méně (1). Takovéto vytváření pouta probíhá i mezi partnery, a podle jedné studie dokonce i mezi pánem a jeho psem (2, 3).
Má to pravděpodobně svůj evoluční podtext, jelikož formování vazeb a partnerství se v evoluci osvědčilo jako úspěšná strategie přežití. Pro dítě je doslova životně důležité, aby se o něj jeho matka s otcem postarali. S tím souvisí i roztomilé obličeje dětí a mláďat obecně. Roztomilost je totiž mocnou zbraní dětí, jak si obstarat jídlo a bezpečí bez vlastního přičinění. V mozku je roztomilost důležitým mechanismem, která rozsvěcí oblasti potěšení a odměny. Tytéž okruhy však spolupracují na utváření motivace u dospělých a spouští “starostlivé” chování (4). Když vám odteď někdo řekne, že si vás dítě získá jediným pohledem, už budete vědět proč!
Sex a role dotyku v životě
Další role oxytocinu se objevuje při navazování intimních vztahů. Stimulace erotogenních zón a sex mezi partnery indukují jistou formu napojení. Téhož efektu však může být dosaženo pouhým dotykem a objetím. Dotyk vyvolává v těle i mozku pocit sounáležitosti se sociální skupinou a partnerem a má bohatou evoluční historii.
Společenskost a spolupráce
Tak jako je u šimpanzů znakem společenského přijetí vzájemné vybírání blech, u člověka bylo prvním formálním způsobem dotyku podání ruky, kterým naši předci dávali najevo náklonnost, zájem o spolupráci a neútočnost (ukazujeme, že v ruce nemáme zbraně). Sounáležitost je jedním z nejdůležitějších principů evoluce, jelikož na ní závisí mnohdy nejen přežití jedince, ale i celé skupiny, i druhu. A jako všechno ve světě biologie má i společenskost svůj vlastní mechanismus v biologických strukturách mozku. A oxytocin se na ní velkou měrou podílí.
Stejně jako hraje roli v utváření bezpečného společenského prostředí, v kontextu cizí skupiny zvládá oxytocin velmi dobře podporovat agresi. Souvisí to znovu s vazbou na svůj “kmen” a jeho společenskost. Oxytocin tak podporuje sounáležitost a bezpečí v rámci sociální skupiny a zároveň podporuje agresi vůči členům cizí společenské tlupy (5). Oxytocin je tak do jisté míry zodpovědný za naši dnešní sofistikovanost. Na jeho hladinách závisí vztahy, které je potřeba udržet pro přežití, a pocity společenské sounáležitosti i spolupráce.
Strach a soucit
Jakmile žena otěhotní, stává se automaticky odolnější vůči stresu a jen tak něco ji nevyvede z míry. Stres totiž ovlivňuje plod a může mít dalekosáhlé následky v životě. Během těhotenství se tak v těle matky zvýší hladiny hormonů prolaktinu a oxytocinu, které působí proti stresu. Oxytocin tak poskytuje tělu skvělý způsob, jak bojovat se stresem a dopřávat tkáním více regenerace.
V mozku přímo ovlivňuje jednu strukturu související se strachem. Amygdala je poměrně velký mandlovitý útvar v mozku, který zodpovídá za zpracování emocí, zejména těch afektivních. Jakýkoliv strachový podnět, vnímání nebezpečí nebo útlaku je zpracováván v amygdale. Oxytocin má zajímavou schopnost, která souvisí s ovlivněním této struktury. Při svém vyplavení se umí navázat na receptory přítomné na amygdale a regulovat tak její fungování – oslabuje její odpověď na nebezpečí a eliminuje subjektivní vnímání strachu (6).
Shrnutí:
Oxytocin hraje v našem životě důležitou roli. Zodpovídá za přežití batolat, za vazby mezi partnery, ale i za pocity sebeurčení sociální skupiny. Neměla by se opomíjet ani jeho role v ozdravných procesech těla. Dokáže totiž eliminovat stres a podporovat v těle regeneraci a imunitní funkce. Ve zkratce, oxytocin v našem těle způsobuje, že se sociální interakce stávají významnějšími. O jeho produkci se staráme každým dotykem, objetím, setkáním s partnerem či přáteli a kultivací pocitu bezpečí blízkých sociálních vztahů. Mezi způsoby jeho umělého navýšení patří například oxytocinové spreje, které se také využívají ve studiích.
Zdroje:
- https://www.livescience.com/25391-oxytocin-boosts-father-baby-bonding.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5645535/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0018506X08003206?via%3Dihub
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1439-0310.2008.01603.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20538951
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204480