Je to takový paradox. Biohacking je většinou přiřazován mužům a jsou v tomto oboru i hodně aktivní. Nicméně bych mohla argumentovat, že originálními biohackery jsou vlastně ženy. Ne, že by na tom nějak záleželo, ale chci nás, ženy, jen inspirovat k tomu, že biohacking je něco, co už všechny moc dobře známe. Manipulujeme totiž se svými hormony a kontrolujeme své těhotenství už po tisíciletí. Už tento fakt je důkazem toho, že si jako ženy hrajeme se svojí biologií nějaký ten pátek.
Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi ženským a mužským biohackingem? Rozdíl je převážně v hormonech.
Nové archeologické nálezy v posledních třech desetiletích naznačují, že všechny starověké civilizace byly matriarchální. To neznamená, že starověké společnosti byly jako ty moderní, kde je u kormidla jen žena. Matriarchální civilizace byly vedeny ženami, ano, ale muži měli své místo u stolu s nimi. Nešlo totiž o to, kdo byl u moci, ale spíše o to, jak můžeme využít ženský a mužský princip tak, abychom byli všichni spolu v harmonii. Smyslem byla rovnováha. Pak se to z rovnováhy dostalo jinam a teď nastává doba, kdy se do té rovnováhy můžeme dostat znovu a ještě trochu jinak. Společně.
Proto se věnuji biohackingu a jelikož jsem žena, tak se převážně věnuji ženskému biohackingu. Jak si optimalizovat svoji individuální biologii tak, abych tady žila co nejdéle, kvalitně a radostně? To je otázka, kterou si kladu dnes a denně. Je to nekonečná cesta poznávání.
Představte si nějaké pěkné auto, které se vám opravdu líbí. Pokud chcete, aby vám auto dlouho vydrželo a fungovalo tak, jak má, ideálně bez oprav, pak je potřeba se o něj s láskou starat. To auto je vaše tělo. Naše tělo potřebuje péči, aby fungovalo tak, jak má. Pokud se o svoji káru nestaráme, tak chátrá a časem jen lepíme nějaké poruchy, až nám nakonec odejde úplně. Nebo se o ni staráme příliš a nemáme ani čas se v ní pořádně projet. Co když ale existují cesty, jak se o své auto starat tak, aby nemělo žádné poruchy a vydrželo nám bez oprav opravdu dlouho? A co když se v tom autě budeme projíždět každý den a bude nás ta jízda bavit? Je to možné?
Ano, je to možné. Stačí jen porozumět základům toho, co se vlastně v našem ženském těle děje během jednoho měsíce a s tím pak individuálně pracovat.
Neexistuje zatím žádná kouzelná pilulka ani hůlka, ale existuje toho mnoho. Říkám tomu hračky. Máme spoustu hraček, se kterými si můžeme hrát a tunit si tak svoji káru. Nějaké svoje hračky s vámi zasdílím na konci tohoto článku. V následujících týdnech až měsících se o tomto tématu na našem blogu budu rozepisovat více do hloubky a budu ráda za vaše komentáře a vlastní poznatky. Dotkneme se ženských cyklů, různých ženských problémů, kojení, spánku pro nové maminky, zánětů (včetně zánětů močového měchýře), stresu, ale obecně jak optimalizovat svoji individuální biochemii tak, abychom se cítily skvěle, měly hodně energie a žily tady zdravě, kvalitně, radostně a dlouho.
Začneme ale od začátku a pomalu. Začneme hormony.
Žena a cykly
Jako ženy máme čtyři cykly během jednoho měsíce, které se mění a ovlivňují nejen naši biochemii. Podle svých vlastních zkušeností, které každá z nás s menstruací má, a podle nejnovějších poznatků z oborů jako gynekologie a porodnictví víme, že hormonální změny u žen během cyklů v měsíci ovlivňuje neurologické a psychologické zdraví, které má vliv na hlavní biologické funkce a to převážně na:
- mentální zdraví
- emocionální stav
- smyslové vnímání
- chuť k jídlu
Tohle ví každá z nás. Jak ale každý tento cyklus optimalizovat tak, abychom byly samy se sebou v co největší harmonii a dostaly z každé této fáze maximum benefitů?
Základní biologie menstruačního cyklu je komplexní koordinovaná sekvence událostí zahrnujících hypotalamus, přední hypofýzu, vaječníky a endometrium. Menstruační cyklus se všemi svými složitostmi může být snadno narušen faktory prostředí, jako je stres, extrémní cvičení, poruchy příjmu potravy nebo obezita. Proto je dobrý nápad si své prostředí vytunit neboli hacknout/optimalizovat tak, aby nás tato fáze mohla obohatit, nikoliv zničit. Proto je fajn vědět, jak nás každá fáze ovlivňuje a na základě těchto informací si tak optimalizovat prostředí, ve kterém se pohybujeme.
Asi vás nepřekvapí, že největší část výzkumu, která se týká zdraví žen, je téma výkyvů nálad ve vztahu k našim cyklům. Jednoduše řečeno, spousta vědců (kteří byli/jsou převážně muži) si kladla otázku: “Co dělá ženy tak hysterickými?”
Ukazuje se, že je to převážně díky změnám hormonů, které zažíváme průběžně během celého měsíce. Nicméně tyto hormony spouští různé biochemické procesy v těle, které nám dávají takové dárky. Tyto dárky jsou různé superschopnosti v každé fázi. Pokud si tedy umíme optimalizovat prostředí a porozumíme svému tělu, pak nás tyto superschopnosti mohou obohatit.
1. FÁZE MENSTRUACE
Superschopnosti: nejlepší čas na sebereflexi, zvýšená intuice, vnitřní moudrost
2. FOLIKULÁRNÍ FÁZE
Superschopnosti: nejlepší čas pro plánování, přípravu, budování
3. FÁZE OVULACE
Superschopnosti: energičnost, exprese, akce, sex-appeal
4. LUTEÁLNÍ FÁZE
Superschopnosti: nejlepší čas k racionálnímu myšlení a fyzické síle, sociální interakce
Fáze 1 – Menstruace
MENSTRUACE, “měsíčky” je jedna ze čtyř fází hormonálního cyklu. Menstruační fáze trvá 1-5 dní. To je obecný průměr, který je považován za menstruaci, ale ženský cyklus je pro každou ženu jedinečný. Některé dámy mají dny, které trvají 1-3 dny se slabým krvácením, zatímco jiné trvají více jak 7 dní se silnějším krvácením.
Nebudu se tady však vypisovat o tom, co je a co není normální, co je a není běžné, pokud jde o délku menstruace. Místo toho se mrkneme na něco zajímavějšího.
Mrkneme na naše neurochemické změny a fyzické potřeby během této menstruační fáze. Jak možná mnoho z vás ví, tak během každé ze 4 hormonálních fází zažíváme zvýšené schopnosti, které jsou jen důsledkem změny výroby a přenosu neurotransmiterů v našem mozku. Jednoduše řečeno, v různých týdnech během měsíce máme specifické superschopnosti, které často vůbec nevyužíváme.
Proč by zrovna menstruace měla být vhodná doba pro přemýšlení a reflexi?
Jednoduše proto, že se celý náš ženský organismus čistí. Neoplodněné vajíčko odchází. V této fázi je tedy přirozené, že se cítíme více unavené a fyzicky toho méně vydržíme. V této fázi jsme často více uzavřené. Já jsem spíše extrovert, ale během této fáze se raději zavřu, čtu si, medituji nebo píšu článek, jako je tento. Okolí si může myslet, že jste v této fázi více sobecká a tak to opravdu je. Nicméně není potřeba se za to stydět, ale uvědomit si, že je to součást cyklu a je to tak v pořádku.
Během menstruace ve skutečnosti zažíváme nárůst intuice nebo, jak ji výzkum definuje, kognitivní empatie.
Co to znamená v praxi a jak se touto fází obohatit?
Pokud jsi žena, zažila jsi někdy stav při menstruaci, že jsi pořád jen plakala? Nebo jsi obviňovala svého drahého z nedostatku lásky a pozornosti? Nebo jsi prostě jen plakala nad tím, jak je svět nespravedlivý a jak Tě nikdo nemá rád? Pokud tam nebyly tyto emoce, jaké tam byly? Já těchto emocí měla víc, než bych si sama chtěla přiznat, ale časem se to změnilo.
V době menstruace funguje totiž mozek tak, že nám dává možnost, abychom se nad sebou zamyslely. Dává nám najevo své strachy a pochybnosti, to, jak vnímáme samy sebe a jak si myslíme, že nás vnímá naše okolí. Ne vždy je to samozřejmě příjemné, ale je to dar, který nám ukazuje, co je uvnitř každé z nás. Pomáhá nám identifikovat stav, který následně můžeme transformovat, změnit, pokud chceme. Na akci však máme další cyklus a tím je ovulace, takže není potřeba jednat hned. Stačí se věnovat sebereflexi. To stačí. Zpomalit.
Pokud si během menstruace nemůžeš dovolit zpomalit a musíš jednat, být aktivní a rozhodovat se, pak svoji intuici můžeš v tomto období využít jako svoji superschopnost.
“Znalost ženy o tom, jak hormonální změny během jejího cyklu mohou ovlivnit chemii jejího mozku, jí může pomoci objasnit pohledy, které nevystoupily v jiné části jejího cyklu.”
Dr. Larry Tiglao
Pokud porozumíme svému tělu a sladíme se s ním, pak se během menstruace nemusíme zahrabávat do deky, zavírat za sebou dveře a nikoho k sobě nepouštět. Můžeme dělat mnohem zajímavější věci během tohoto magického týdne! Anebo naopak můžeme, pokud to tak cítíme. Dovolit si bez výčitek zpomalit, jen tak být. Kdy jindy, když ne v této fázi?
V dalším pokračování se zaměříme na biohacky, které můžeme aplikovat právě v době menstruace! Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.