Poslední dobou se hlouběji nořím do vědy za výrobou energie a regulátorech, které tyto procesy ovlivňují. Stojí totiž na úplném základu našeho života. Když se porouchají, tak nám mohou dlouhodobě škodit. No a oni se porouchávají a opravují přirozeně, jen s věkem, nebo s náporem na organismus to jde hůř. V dnešním článku a podcastu se společně podíváme na hlavní regulátor energetického metabolismu buňky (AMPK) a jak tento regulátor aktivovat tak, abychom měli dlouhodobě více energie a zdravě stárnuli déle. Proto tady máte 6 velmi zajímavých doplňků, které aktivují regulátory energetického metabolismu (AMPK dráhu) a taky otevírají kanály pro glukózu, která pak může cestovat do buněk (šetříme tím inzulin a snižujeme pravděpodobnost cukrovky a obezity). Vše ale začíná u…
Mitochondrie
Stejně jako člověk má v těle orgány, tak buňky v sobě mají organely. Jednou z těch nejdůležitějších je mitochondrie. Je to taková továrna na výrobu energie a je ve všech našich buňkách až na buňky zrohovatělé (nehty, vlasy, zuby) a červené krvinky. Tenhle text můžeš číst právě díky mitochondriím. Můžeš díky nim myslet, hýbat se a žít. Když zamezíš výrobě energie v mitochondrii, nastává problém, ten problém je smrt, která nastává velice rychle a přesně to se děje po požití kyanidu. Tohle všechno by nám mělo napovědět, že mitochondrie jsou naprosto esenciální pro život a to nejen náš. Mitochondrie a jejich vznik sahají hluboko do naší evoluční historie. Představte si proto buňku, jednobuněčný organismus, který čelil neustále nástrahám prostředí. Jednou si takhle šel a potkal další mikroorganismus (proto-mitochondrie) a ten pozřel. No a co se nestalo, stali se z nich kámoši a buňka si mitochondrii tak trochu ochočila. Začala pro ni vyrábět energii a i se s ní dělit. Některé geny z jádra mitochondrie se dokonce přesunuli do jádra buňky a teď jsou to nerozluční parťáci. Další zajímavou věcí je to, že mitochondrie se dědí po mateřské linii, takže máte mitochondrie ze své matky a ta zase ze své až dojdete na samý počátek vzniku této organely – neuvěřitelné.
Berberin HCL
má antidiabetické účinky
pomáhá při spalování tuků – berberin dokáže nejen zlepšit metabolismus a inzulinovou odezvu, ale také regulovat tvorbu hormonu leptin, který souvisí s pocitem hladu
má antibakteriální a antioxidační účinky
funguje jako nootropikum – má vliv na mozkovou činnost zvyšováním dopaminu a serotoninu, zvyšuje výkonnost, podporuje funkci mitochondrií

Mitochondrií je v lidských buňkách až 2000 a jsou různě velké, všechno je to na základě energetických potřeb dané buňky, tkáně a organismu. Nejde ale jen o to, kolik mitochdonirí máme, ale taky jak fungují. Pokud jsou některé poškozené, mohou nám také škodit např. tím, že budou produkovat více volných kyslíkových radikálů a způsobovat vyšší míru oxidativního stresu. Teď nás bude ale zajímat něco o AMPK.
Co to vlastně AMPK je? Je to senzor proto jaký máme poměr ATP a AMP. ATP (adenosintrifosfát) je univerzální platidlo našeho organismu. Je to vysokoenergetická molekula s třemi fosfáty. Zatímco AMP (adenosinmonofosfát) má pouze fosfát jeden a je méně energetická. ATP dodává fosfáty a tím spouští a umožňuje reakce v našem organismu. Díky tomu naše tkáně mohou pracovat a fungovat. Když někam odevzdá své fosfáty, vzniká právě AMP. No a AMPK je tu právě od toho aby dávala pozor, kolik ATP a AMP máme, abychom náhodou neměli málo ATP, tedy nedostatek energie pro život důležité procesy.
Proto když se AMPK aktivuje, tak dává signál ostatním procesům v buňce včetně mitochondrií, aby začali tvořit více energie, ale nejen to, taky aby začali spalovat tuk a tvořili nové mitochondrie!
Tak ještě jednou…
ATP je univerzální energetické platidlo našeho organismu
ATP = vysokoenergetická molekula s třemi fosfáty
AMP = energetická molekula s jedním fosfátem
AMPK = hlídá a reguluje správnou rovnováhu ATP a AMP
Balíček na podporu dlouhověkosti
Kdo by nechtěl vést dlouhý a zdravý život? Lektvary na nesmrtlenost sice stále neexistují, ale vědci už léta zkoumají látky, které mají slibné výsledky, když přijde na zdravé stárnutí. Spojili jsme ty nejlepší suplementy z tohoto článku a zabalili do našeho balíčku přímo na míru.

Co všechno AMPK dělá?
- Aktivuje se při metabolickém, či jiném stresu buňky, hlavně nedostatku ATP
- Reguluje růst organismu
- Kontroluje autofágii (Sebepožrání a recyklace buňky – Autofágie čistí náš organismus od poškozených buněk)
- Přímo stimuluje mitofágii (mitofágie je sebepožrání a zrecyklování mitochondrie, tím čistí buňky) nefunkčních mitochondrií
- Podporuje spalování a využívání tuku pro energii
- Reguluje cirkadiánní rytmy
- Zvyšuje NAD+, který je kritický regulátor pro zachování fyziologických procesů. To jak tvoje buňky a tkáně fungují.
AMPK můžete aktivovat i půstováním, cvičením, chladovou terapií, saunou, ale také vhodnými suplementy!
PQQ a NAD+
NAD+ je potřeba ke správnému fungování našich buněk, je potřeba k opravám DNA skrz aktivaci SIRTuinů, tím příspívá i ke snížení zánětu. Podporuje zdraví mitochondrií, je potřeba k vypořádání s buněčným stresem. NAD+ s věkem klesá.
PQQ se považuje za esenciální mikronutrient (esenciální znamená, že si ho nedokážeme vytvořit sami, ale musíme přijmout z potravy) a v potravě ho najdeme jen velmi malé množství např. v kiwi. Podporuje mitochondriální biogenezi, tedy tvorbu nových mitochondrií – elektráren našich buněk.

Naringenin – Je to flavanol, který najdeme v grepu a v grepovém džusu (studie jsou právě často se 100% džusem!), aktivuje AMPK a GLUT4 receptory. Signalizuje nedostatek skrz AMPK a její aktivita pak přináší široké spektrum benefitů: zvýšení NAD+, mitochondriální biogeneze, čištění organismu od poškozených mitochondrií a buněk v procesu mitofágie a autofágie.
Nootkatone – Taky najdeme v grepu a také aktivuje AMPK.
Salidrosid – Aktivuje AMPK a GLUT4 receptory a vyskytuje se v Rozchodnici růžové, která patří nyní mezi nejlépe probádané byliny, jejíž silné antistresové působení napomáhá podpořit psychický i fyzický výkon a imunitní systém. Zároveň její užívání zlepšuje kvalitu života a zpomaluje stárnutí.
Quercetin s resveratrolem
Najdeme jej v cibuli a aktivuje AMPK. Quercetin v kombinaci s resveratrolem si pak vzájemně zvyšují vstřebatelnost a společné užívání těchto dvou suplementů je tak biohackerským majstrštykem. Přesto, že resveratrol najdeme v běžně dostupných potravinách, nejsme jejich konzumací schopni dosáhnout dostatečného nasycení. Bohužel resveratrol v základních potravinách mizí i kvůli využívání chemikálií v zemědělství.

Zdroje:
- AMPK – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249400/
- PQQ – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19861415/
- Naringenin – https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.894117/full
- NAD+ – https://www.nature.com/articles/s41392-020-00311-7
- Salidrosid – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4500366/
- AMPK aktivátory – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4855276/
- Nootkatone – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20501876/
- Berberine – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16873688/
- Quercetin – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29035613/
- SIRT1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3616311/
- NR a nad+ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352172/