Druhý mozek: Proč budovat svůj systém informací ve 21. století?

Nepraktikuj to, čím se nechceš stát.

Žijeme v informačním prostoru, o tom není pochyb. Každý den krmíme svůj mozek aktualitami ze světa, úkoly z práce, novinkami z okolí blízkých a spoustou dalšího. V tom všem máme také své zájmy, cíle a ideální verze “Já”, které na nás čekají v budoucnu. Jenže… Kde vzít čas, abychom se k nim jednoho dne dostali? Jak řídit svůj informační život tak, abychom dosáhli svých cílů a naplnili své potřeby?

Informace utváří mysl

Čas je neúprosný a – stejně jako informace – valí se přes nás a je mu to jedno. Jenže právě to, co konzumujeme, ovlivňuje, kým se stáváme v budoucnu a jak kvalitní bude náš čas strávený tady. Proč tedy věnovat více pozornosti informacím a myšlenkám, které se objevují a mizí samovolně v mysli?

“Každý moment je střela na branku.”

Chris Williamson

Každá informace, která kdy pronikne do našeho mozku, ovlivní zbytek našeho života. Nebo alespoň to, jak prožijeme další vteřinu. Pokud si my neuspořádáme informační dietu, kterou konzumujeme, média, lidé a internet to udělají za nás. A ona pak bude daleko pasivnější, než by naše cílevědomost chtěla. Drobný krok, kterým můžeme změnit směr rozjetého vlaku našeho rozhodování, je dělat si reflexe a záznamy informací. Pečovat o svou informační dietu stejně jako se staráme o své jídlo. A právě zde přichází ke slovu “budování druhého mozku”. 

Máš svůj “druhý mozek”?

O každé nové informaci, která nás zaujme, můžeme přemýšlet jako o něčem, co si chceme ponechat pro své budoucí já. Jak ale zařídit, aby TO zůstalo? Můžeme to začlenit do svého systému informací – do druhého mozku. A stejně jako se to děje v mozku, informace potřebují své místo a kontext. Každému bude vyhovovat něco jiného, jde však o to, abychom si novou informaci někam začlenili s tím, že ji v budoucnu můžeme použít. 

“Myšlenky v hlavě se ti opakují na základě toho, jaké přijímáš informace. Uvědom si svoji informační dietu.” 

Na “druhém mozku” je nejlepší to, že do něj kdykoliv během života můžete nahlédnout. Čeká vás někdy v nespecifické době důležitá přednáška či práce? Pište si během dne jednotlivé poznámky, které se jednoho dne nahromadí do materiálu, který budete moci použít! Nebo nakouknete do již hotových poznámek z různých oblastí a vznikne z nich něco zbrusu nového. Co však druhý mozek posouvá na další úroveň je předávání informací dál.

“Jakmile to učíš, začneš si teprve všímat toho, co nevíš.”

Teprve když do náhodně uspořádaných informací vlastnoručně vnesu řád a vyberu z nich ty nejdůležitější koncepty, na kterých dané “téma” stojí, mám pocit, že o něm něco vím. Předávání informací dál nás nutí je uspořádat a zabalit do srozumitelné podoby. Pro mozek je to metaHACK na učení a posouvání se v čemkoliv! Stejně jako on, musím najednou z nahromaděného nepořádku udělat něco, co dává smysl, co předává signál. Pokud chcete pro svůj druhý mozek právě takový závazek, jako je učení někoho dalšího, nemusíte rovnou vylézt na pódium před stovky lidí. Založte si účet na Instagramu s tématem, které vás zajímá. Začněte nahrávat podcast. Pište blog. Udělejte YouTube video. Dejte si závazek, který vás donutí začít “přemýšlet” druhým mozkem.

Shrnutí: Jak na to?

Chcete se něco naučit? Nebo jen něco nezapomenout? Začněte si vést “druhý mozek”! Může to být systém zápisků v sešitech nebo v počítači. Zaujalo vás něco? Zapište si to! Třiďte si své záznamy do “šuplíků” vašich zájmů. Uspořádejte si kyberprostor, aby sloužil vám, a nikoliv jen vy jemu. V dnešní době existují skvělé nástroje, které nám umožňují lépe pečovat o svou digitální hygienu, a tím se i více starat o to, kým se v procesu života stáváme. Jak rozvíjíme svůj strom poznání a dovedností. Ale hlavně, jací jsme lidé, jak se cítíme ve vlastní mysli a jak se podílíme na světě kolem.

Jaké nástroje s tím mohou pomoci?

  • Pište si deník – papírový či digitální
  • Zaznamenávejte si myšlenky, které vás zaujmou
  • Reflexe – dejte si čas a projděte si nahromaděné informace
  • Starejte se o svůj kyberprostor – jaké stránky navštěvujete nejčastěji? Jaké informace konzumujete pasivně? Co s vámi dělají? Který typ informací je pro vás priorita?

Užitečné aplikace

  • One Note – uspořádejte si své zápisky do “šuplíků”
  • Evernote
  • Facebook Feed Eradicator – limitujte obsah své zdi na Facebooku
  • Pocket – uložte si stránku / článek na později
  • TweetDeck – mějte uspořádané Twitterové účty, které vás zajímají

Sami už dva roky budujeme náš “druhý mozek” zde na Code of Life. Výběr toho opravdu nejlepšího naleznete v našich online kurzech, jako je úvod do biohackingu “Optimalizace dne” nebo “Suplementační online kurz”, kde najdete všechny důležité doplňky stravy, které stojí za pozornost.

Jiří Kryštof Jarmar

Jiří Kryštof Jarmar

Fascinují ho neurovědy, mozek a jeho optimalizace. Je věčný student a výzkumník na poli neurověd.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek