O pojmech, jako je mindset, růstový či fixní mindset, se mluví často. Přemýšleli jste někdy nad tím, co lidé pojmem MINDSET vlastně myslí?
Podle Stanfordské psycholožky Dr. Carol Dweckové je mindset “vnímání ‘sebe sama’ nebo ‘sebe-teorie,’ kterou si o sobě říkáme a které se držíme.” Dr. Dwecková, autorka Nastavení mysli, rozlišuje mezi dvěma druhy mindsetu, o kterých jste pravděpodobně již slyšeli: Fixní a růstový mindset.
V jednoduchosti si je můžeme definovat následovně.
Fixní mindset
Předpokládá, že charakter, inteligence, zdraví a imunita jsou dané a nemůžeme je smysluplně měnit. Vystihují ho výroky typu: “Jsem, jaký jsem.” “Narodil jsem se takový…” Úspěch či zdraví z pohledu fixního mindsetu jsou pouze vedlejším produktem této vrozené inteligence či přednastavení. Náš život a zdraví se tedy odvíjí od toho, do jakých situací se dostáváme a jak se s tím, co nám bylo dáno, vypořádáme.
V tomto mindsetu je běžná snaha o dosahování úspěchů s potřebou vyhýbání se neúspěchu za každou cenu. “Raději tu novou praktiku nezkusím.” “Fungovalo mi to doteď.” “Piju celý život…”
Ve fixním mindsetu se snažíme držet si, zachovat si pocit toho, že všechno víme a jsme dostatečně dobří, zdraví, inteligentní.
Růstový mindset
Růstový mindset stojí na přesvědčení, že se můžeme i v dospělosti měnit. Což víme, že díky neuroplasticitě možné je. S růstovým mindsetem je pro nás život proces růstu. Nespatřujeme tak chyby či neúspěch jako důkaz neschopnosti či nedostatečné inteligence, ale jako nevyhnutelnou cestu k růstu. Vnímáme svět a situace jako příležitosti, které testují naše současné schopnosti, a my se z nich učíme a stáváme se lepšími.
Proto i v selhání si zde jsem schopen říct či věřím tomu, že i chyby a selhání jsou v pořádku a jsou podstatnou součástí procesu. Mohu je vnímat jako feedback, abych mohl příště snáz postupovat vpřed. V růstovém mindsetu se tak často naučíme sami sebe za neúspěchy a chyby subjektivně odměňovat.
Opravdový růstový mindset
Osvojíme-li si tedy růstový mindset, i ze zdánlivých neúspěchů si bereme jejich pozitivní aspekt, naučíme se něco nového a i v případě selhání se náš mozek naučil sám sebe odměnit. A co je tou odměnou? Odměňuje dopaminem, jehož sekundárním efektem je snížení vyplaveného epinefrinu, a my tak máme více energie pokračovat vpřed a třeba se ještě více do dané činnosti zakousnout.
Obrázek
- Činnost → objektivní úspěch → dopaminy
- Činnost → objektivní neúspěch → subjektivní neúspěch → žádné dopaminy
- Činnost → objektivní neúspěch → subjektivní úspěch → dopaminy
A jak dnes již víme, naše chování, zdraví, wellbeing a celkový úspěch v životě se řídí tím, jaký mindset kultivujeme.
TIP k zamyšlení:
Je velmi zajímavé si uvědomit, že většina z nás nežije výhradně v jednom z těchto mindsetů. Mnozí z nás jsou ve fixním mindsetu v některých aktivitách či životních kategoriích a v růstovém v jiných.
Například: Ve vztahu ke svému byznysu mohu být progresivní, úspěšný, rád rostu, baví mě vystavovat se riziku a nejistotě a pocitům frustrace, baví mě zkoušet nové věci a mám tam již i díky životním zkušenostem a svému přístupu vybudovaný růstový mindset.
Současně však mohu například ve vztahu ke svému zdraví být uzavřený a beze snahy se měnit. Nevkládám do něj pozornost. Dělám jen to, co mi funguje, a nemám mentální kapacitu či chuť se měnit. A tak třeba kouřím, piju často alkohol, jelikož jsou to silné zvyky a způsob uvolnění, relaxace a to mi pomáhá vypnout hlavu. Díky tomu jsem schopen být v jednom směru progresivní a v jiném fixně nastaven = fungovalo mi to doteď. Proč to měnit…?
A jak to máte vy? Jaký mindset kultivujete ve vztahu k vašemu:
- byznysu / činnosti / práci
- zdraví
- vztahům – nejbližším, pracovním?