Ale i na tak skvělém místě jsme dennodenně obklopeni částečkami, které naše lidské smysly těžko zaregistrují, a přitom jsou pro naše zdraví tak zásadní. Město se neobejde bez dovozu potravin, dopravy a výroby, a tak se do ovzduší uvolňují i škodlivé látky. Jsou to nejrůznější částečky a škodlivé plyny vzniklé spalováním. A ukazuje se, že když je právě takové znečištění přítomno i jen v malém množství, ovlivňuje, kolika let se můžeme dožít. Ale naštěstí existují způsoby, jak dopady znečištěného vzduchu na naše zdraví vyrovnat, a o tom je dnešní díl podcastu v podání Vojty a Kryštofa.
Jeden hack pro lepší zdraví ve městě
Prostředí. Vzpomeňte si, kde během dne trávíte nejvíce času? Většinou je takovým prostředím to pracovní a to domácí. Nejlepší možný krok, jak eliminovat dopady znečištěného ovzduší venku, je začít se starat o prostor a ovzduší, které máme uvnitř. V našem pokoji, bytě nebo na koleji trávíme většinou nejvíce času, protože do toho musíme započítat i spánek. A právě prostředí, ve kterém spíme, je to první, o které bychom se měli začít více starat. A jaký je nejmenší možný krok k tomu, abychom si své prostředí vylepšili k vlastnímu prospěchu?
Rostliny
Rostliny se dají považovat za super biologické stroje, které fungují úplně jinak než člověk. A přitom je naše společná existence tolik provázána. Rostlina bez člověka přežije, ale člověk bez rostlin už nikoliv. Rostliny totiž hrály a hrají veledůležitou roli v evoluci a ve vývoji Země do podoby, ve které ji známe dnes. Během milionů let zaplnily atmosféru kyslíkem, který je pro náš život esenciální. Je to díky jejich biochemickým cyklům získávání energie. Taková rostlina potřebuje pro život dvě zásadní věci. Jsou jimi oxid uhličitý (CO2) a světlo (fotony). Uhlík z oxidu uhličitého potom zabuduje do svých struktur a kyslík v jeho volné formě vypustí zpět do ovzduší. A právě tohoto mechanismu můžeme využít pro čistší prostředí v našem pokoji!
Takže jaký jeden hack je nejefektivnější pro lepší zdraví ve městě? Vyplňme svůj pokoj rostlinami. Čím zelenější, tím lepší. Zelená barva nejen přispívá k lepší funkci imunitního systému, jak to vyplývá ze studií, ale také signalizuje zelená barviva v rostlinách. Díky těmto barvivům jsou rostliny schopné vázat právě CO2 a jiné cizorodé látky z prostředí. Na základě toho vypouští jako “odpadní” látku kyslík a vodu, které osvěží a pročistí vzduch tam, kde trávíme nejvíce času. Už pár rostlin, jako je fíkus nebo monstera, může dlouhodobě prospět našemu zdraví.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.