V dnešním studijním díle si popovídáme o fascinujících studiích spojených s fyzickou aktivitou.
Dokázali byste si představit, že pohyb léčí? Je to neskutečné, ale doslova to tak je. Pohyb se začíná předepisovat nejen jako prevence, ale i jako lék!
Strašák jménem neurodegenerativní onemocnění
Neurodegenerativní onemocnění jsou v naší společnosti stále větší a větší problém. Jen Alzhaimerovou chorobou trpí skoro 50 milionů lidí a očekává se, že toto číslo se v dalších 30 letech značně zvýší. V současnosti neexistuje lék, jsou jen takzvané zpomalovače.
Pohyb jako prevence
Co říkají studie? Vyšlo už mnoho studií, které potvrzují, že fyzická aktivita funguje jako prevence neurodegenerativních onemocnění, jelikož při fyzické aktivitě jsou vylučovány látky, které pomáhají chránit náš mozek. Ale nikdo pořádně neví, jak neblahý trend neurodegenerativních nemocí zastavit.
Revoluční studie
Nicméně tato studie, kterou s vámi chci sdílet, je zásadní. Je zásadní z toho důvodu, že se prováděla na lidech, kteří Alzhaimerovou chorobou již trpí. Nešlo tedy o prevenci, ale o reálné dopady na již nemocné lidi. Tato nemoc se projevuje například tím, že se zmenšuje hipokampus, který je zodpovědný za učení a ukládání krátkodobé do dlouhodobé paměti.
Tato studie prokázala, že určitý druh pohybu dokáže nejen zpomalit postup této nemoci, ale dokonce i v některých částech mozku její zhoršování zastavil.
To a mnohem více se dozvíte v dnešním videu!
Program na celý příští týden

Klikni na sledování naší Facebook stránky, ať ti neuteče žádné LIVE vysílání. Vysíláme vždy v 17:00 – tento týden jsme se věnovali tématu pohybu a příští týden se zaměříme na stres.