Velká část populace by ráno do studené sprchy nešla, což je velká škoda, neboť nám otužování přináší mnoho benefitů a rovněž v době řádění virů patří otužování k hlavním faktorům zlepšení imunity.
Jak se ráno vypořádat se studenou sprchou?
1. Masáž s olejem: pokud si dáte ráno studenou sprchu, zkuste si předtím namasírovat tělo mandlovým či olivovým olejem, včetně ňader.
2. Sprška s kraťasy: pokud s otužováním začínáte, tak bych doporučila nedávat si studenou sprchu hned úplně nahá, ale mít na sobě kalhotky, spodní část plavek, ideálně kraťasy. Je to z toho důvodu, že tím chráníme naše citlivé místo, kde jsou nervy a tzv. femur neboli stehenní kost od náhlých velkých teplotních změn. Stehenní kost reguluje výrobu kalcia a je velmi citlivá na změnu teploty.
3. Odspoda nahoru: jakmile se namasírujete, tak vstupte do sprchy a začněte si sprchovat chodidla a nohy. Ve sprše však nestůjte jako sloup, ale začněte se hýbat. Můžete si pustit nějakou hudbu a chvilku u toho tančit. Klidně u toho vydávejte i zvuky, aktivujete tím bloudivý nerv.
Během této doby si masírujte různé části těla. Snažte se uklidnit svůj dech a nezůstávejte ve sprše moc dlouho. Nejhorší je prvních pár sekund, než se tělo trochu adaptuje. Jakmile překonáte tento první “odpor” a začnete se do chladu pomalu uvolňovat, tak přijde krásný pocit. Pokud se krásný pocit nedostaví, tak si s tím nelámejte hlavu. Nic není ze dne na den a otužování je o dlouhodobosti a udržitelnosti. I kdybyste ve sprše zůstaly jen pár vteřin nebo půl minutky, tak je to nádhera.
Pak pokračujte se sprchou a směřujte ji na svá ňadra, která si u toho jemně masírujte. Časem si můžete dát spršku i na hlavu, ale ta je opravdu hodně citlivá, takže s tím opatrně. Tím, že si během ledové sprchy masírujete celé tělo, se vám snáz otevřou kapiláry, které přivedou krev blíž k povrchu kůže, a tím tak ucítíte větší teplo.
Jakmile vystoupíte ze sprchy, pomalu se utřete ručníkem, kterým se též chvilku můžete po celém těle masírovat.
Celý proces nemusí zabrat více než deset minut a samozřejmě si ho můžete tunit podle svého uvážení tak, jak to ucítíte. Žádný návod není dokonalý a je potřeba vnímat svoje vlastní tělo. Často nám ale říká něco jiného, než si myslíme, a proto je potřeba to otestovat.
Na závěr k otužování
Otužování není pro každého v každém okamžiku života, ale jelikož jsem za posledních pár let nakládala do ledových bazénků už pár set lidí, tak mohu říct, že mnoho z nich k chladu nemělo pozitivní vztah. Jakmile si tento strach či nechuť člověk v sobě překóduje, mohou se dít velké věci.
Osobně se většinou neotužuji během menstruace. Dávám tělu spíše hýčkací čas, ale někdy cítím, že by mi to mohlo pomoct, a tak se jdu projít v tričku na chvilku ven, když je zima, nebo na sebe pár vteřin pouštím ledovou vodu. Je fajn se pozorovat, ideálně si zapisovat, jak se cítím a ladit si otužování podle svého hormonálního cyklu.
Chlad mi doslova změnil život a věřím, že když se jako ženy budeme otužovat jemně, pomalu a vědomě, tak se můžeme cítit o pár desítek procent lépe než bez něj.