Stoicismus je filosofie stará přes 2000 let. Stoici jsou dnes postavy z historie známé jako velcí myslitelé, vojevůdci, diplomaté nebo vojáci. Těm všem stoicismus sloužil jako každodenní nástroj pro nejlepší možná rozhodnutí. Mezi nejznámější stoiky patří Marcus Aurelius, Seneca, Zeno a své zástupce mají i v dnešním moderním světě. Mezi ty nejpopulárnější patří Ryan Holiday nebo William B. Irvine. A co dělá ze stoicismu tak nadstandardní nástroj pro jakoukoliv dobu?
Proč je stoicismus stále aktuální?
Zatímco staletí plynou jako voda, člověk a jeho mysl se mění jen velmi málo. I proto se v dnešní době tak rádi vracíme ke starým knížkám a autorům. Z několika málo starých knih se totiž často dá vyčíst daleko víc než ze všech nejnovějších přírůstků v knihkupectví. Proč se tedy všichni vrací ke stoikům?
Stoické myšlení v člověku probouzí zájem a otázky. Správně kladenými dotazy můžeme dojít velmi rychle k tomu, co je doopravdy důležité jak pro okolí, tak pro nás. Kultivací nedostatku v době dostatku trénujeme kuráž pro doby budoucí. A filosofováním nad běžností a konečností života věnujeme více pozornosti běžnému prožívání. Následující citáty velkých myslitelů používám ve všedních situacích jako nástroje pro změnu perspektivy a budování nadhledu. Ani byste netušili, v kolika situacích se hodí.
1. “Nezáleží na tom, CO tě tíží, ale JAK to neseš.” – Seneca
Každý si s sebou nese břímě, ať už chcete, nebo nechcete. Jsou to velké věci, ale i všední momenty, situace, které mají tendenci nás tížit. Neúspěch nebo dřina všedního dne. Tlak společnosti či hra o to, mít se o trochu lépe. Vždy je ale prostor kultivovat si svůj osobní přístup. Nikdy tolik nezáleží na tom, co nás tíží, jako spíše na tom, jak to neseme. Každý máme svou směs buněk, emocí a problémů a jen s tou můžeme udělat změnu ve světě. Nejprve se v ní ale musíme cítit dobře a to můžeme kultivovat svým přístupem ke každodenním věcem.
2. “Každý den se ocitáme v situacích, kde bychom měli trénovat roli účastníka i pozorovatele současně.” – Epictetus
Znáte to. Emoce nás občas vtáhnou do situace tak, že si ani neuvědomíme, že se nacházíme v náročné situaci, a jen jednáme podle svého automatického pilota. Taky když pak emoce odezní, často to komentujeme slovy: “Vážně nevím, co to do mě vjelo!” A máme pocit, jako bychom to nebyli my.
Proto je skvělé se občas umět povznést nad momentem. Vnímat situaci jako její účastník a převzít plnou zodpovědnost. A zároveň se umět podívat jako pozorovatel. Však to znáte, je to, jako když se díváte na televizi a komentujete, co by ten herec měl a neměl říkat!
3. “Existují věci, nad kterými máme plnou kontrolu, nad kterými nemáme vůbec žádnou kontrolu, a nakonec i věci, nad kterými máme nějakou, ale ne úplnou kontrolu.” – William Irvine
Narodíme se a jsme vyplivnuti do tohoto světa. Dětství je jako narážení hlavou do zdi, kdy se učíme, co je hmota, a dospělost je jako pondělní ráno, kdy po nás pořád někdo něco chce. V dětství máme pocit, že dobudeme svět. V dospělosti máme pocit, že se neustále něco snaží dobýt nás. Čím to je?
Rodíme se do světa, kterému pramálo rozumíme. Je však na nás, jak se v něm budeme pohybovat. Člověk má moc řídit svůj život a prostředí kolem – ale jen omezenou. Přehnaná vůle ke kontrole vede k úzkosti, opak zase k flegmatismu. Moudro starých dobrých stoiků má na klid v duši i v komplikovaném světě zdánlivě jednoduchou říkanku:
4. “Pamatuj si jedno. Čím větší hodnotu přikládáme věcem mimo naši kontrolu, tím méně kontroly máme.” – Epictetus
Vypadá to lehké jako facka, ale vykládejte něco takového svému mozku! Ten se snaží neustále předvídat, očekávat a rozšiřovat svou pomyslnou kontrolu nad vším, co by ho mohlo zranit. A to je přinejmenším celý Vesmír. A pokud jste člověk, takovou komplexitu nikdy nejste schopni obsáhnout. Snaha kontrolovat vnější vlivy tak téměř vždy vede v nějaké míře k úzkostem a negativním myšlenkám. Člověk je přeci jen docela maličký, a i tak je nesmírně komplexní. Sám sobě sotva rozumí, a chtěl by mít pod palcem celý svět. Podle stoiků ale k naplnění vede něco dočista jiného – obrácení pozornosti k sobě a k věcem, které kontrolovat mohu. Vše ostatní totiž nemůžu nechat jinak než plynout s proudem.
Bezedná studna inspirace
Stoicismus je tu s námi po staletí. Za tu dobu ovlivnil enormní množství lidí, kteří do něj přispěli svým univerzálním poznáním. Je to taková studnice nástrojů, myslitelů a jejich myšlenek pro všední život, kde každý může najít tu svou inspiraci pro řešení náročných situací. Stoicismus ale nejde vymyslet, musí se žít krůček po krůčku tak, jak nám život předhazuje situace k řešení. Takže příště, až vás něco překvapí na cestě světem – můžete se s klidem zamyslet a reagovat podle nejlepšího uvážení. Nebo… nereagovat vůbec.
Pokud vás stoicismus zaujal, na tomto odkazu si můžete poslechnout celý díl podcastu.