Biologie a život obecně nepřestává přinášet fascinující záhady a anti-intuitivní mechanismy nejrůznějších procesů. Často se říká, že jako lidé odrážíme 5 nejbližších lidí, se kterými se stýkáme. V tom můžeme najít jeden velice pravdivý princip. Nejde o to, zda je to 5 lidí, více či méně. Jde o to, že skutečně je naší podstatou odrážet naše okolí, vstřebávat ho a na nějaké úrovni více či méně napodobovat (když se jedná o lidi).
Mozek
Mozek se totiž neustále nevědomě učí a zaznamenává vše, čím procházíme. Dané strategie se následně snaží vyhodnotit a na základě naší předešlé zkušenosti (i s okolím) je využívá, nebo ne. Nejde ale jen o naše vědomé procesy a strategie toho, co ve světě děláme. Jde hlavně o podvědomé hodnotové, etické a morální chování, které si nevědomky neustále všichni mezi sebou předáváme už jen tím, že jsme. Je to tedy důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Mindset
Asi největším dopadem je mindset, tedy nastavení naší mysli. To se modeluje celý život. Na základě čeho? No, znovu je to naše okolí. Nenarodím se do světa s tím, že si vybírám, jak budu přistupovat k okolnostem, událostem a životu obecně. Ne, narodím se do světa a jsem houba, která tohle všechno nasává z okolí, od rodičů a všech lidí, se kterými se setkám, od učitelů a učitelek. Tohle má ohromný dopad na náš život a ani si to neuvědomujeme.
Akční kroky
V tuhle chvíli je dobré se zastavit a zamyslet. Skutečně prozkoumat, co tohle vlastně pro vás a váš život znamená. Skutečně prozkoumat, zda je to něco, čím si myslíte, že jste ovlivnění. Zamyslet se nad vaším dětstvím, rodinou, spolužáky, učiteli, školou. Jak vás formovali do podoby, v níž fungujete teď? Můžeme se pustit rovnou do těch “meta” úrovní, které budou ovlivňovat všechny další. Zamyslete se, co ve světě děláte a podle jakých hodnot se řídíte. Pak se zamyslete nad tím, jaké hodnoty jsou pro vás opravdu důležité, podle kterých byste se chtěli chovat a řídit.
Budu argumentovat, že tohle je ta nejdůležitější věc, kterou dnes uděláte. Troufalé? Možná. Ale to, jak vám to může změnit život, je fakt. A taky není jednoduché hledat, s čím rezonuji, jaké hodnoty jsou opravdu spíše ze mě než z mého okolí, Je to náročné. Jsou totiž zahaleny celou řadou kognitivních zkreslení (biasů) a předpojatostí. Občas trvá dlouhou dobu, než si tato kognitivní zkreslení uvědomíme, a mnohdy toho ani nejsme schopni, dokud se nedozvíme, že existují. Tak tady je jeden tip:
“Všímej si toho, co tě těší, a co tě vysává. Kdy jsi sám sebou, a kdy se jen snažíš potěšit neviditelnou porotu.”
Derek Sivers
Social proof/Social status bias
Naše mysl nás nutí zapadat, proto máme předpojatost automaticky dělat věci podle toho, jak je dělají ostatní kolem nás. Čím vyšší číslo, tím těžší je vystoupit z daného chování. Jak jsem již psal výše, nepřebíráme jen konkrétní chování a strategie, ale také hodnoty! Náš život se tedy začne řídit od prvopočátku hodnotami, se kterými třeba úplně nesouzníme. To ovlivňuje opravdu celý náš život. Pokud mám ale jasně nastavený hodnotový kompas, skutečně promyšlený a podle sebe, rázem se mnohé situace změní a rozhodování se stane snazším. Uvedu to na jednom zdánlivě zcela bezvýznamném příkladu.
Vzpomínám si na jeden případ, kdy jsem tlak cítil a musel s ním na začátku pracovat. Občas dělám jógu v Praze na kousku trávy, třeba na Míráku. Cítím přesně tenhle tlak, toho, že bych to neměl dělat. Lidé se spíše otáčí a já nedělám standardní aktivitu. Není to extrém, ale je to cítit. Přitom je to pohyb, něco, co dělám pro sebe a je pro mě zdravé. V porovnání s něčím, co je přesný opak a lidé se za tím ani neohlédnou, protože je to standard. Například kouření.
Hodnotový kompas
Co mi nejvíce pomohlo? Můj hodnotový kompas. Je to jednoduché: zapadá daná aktivita do hodnot, které kultivuji? Jasně že ano, takže nemusím brát v potaz, zda je to “přijatelné” chování, protože na mém hodnotovém kompasu se nikde nevyskytuje “to, co dělá většina”. Naopak se tam vyskytuje (mimo jiné) zdraví, odpovědnost a hravost. Je tedy jasné, že když si chci zacvičit jógu, udělám to, protože to přesně zapadá do mého hodnotového kompasu. Naopak, kdybych to neudělal, podkopával bych nohy sám sobě, dělal bych něco na základě druhých, a ne sebe samého.
Dobré je si neustále kultivovat čistou mysl a uvědomovat si toto kognitivní zkreslení. Uvědomovat si, že některé věci neudělám jen kvůli svému okolí, a aktivně s tím pracovat. Tomuto podléháme neustále a je dobré si jednou za čas udělat evaluaci a rekapitulaci toho, co v životě dělám.
Proč to dělám? Dělám to na základě vlastního rozhodnutí, které se řídí mými hodnotami? Nezačal jsem dělat některé věci jen na základě okolí nebo společenského tlaku? Co samotné hodnoty, podle kterých se rozhoduji? Je můj hodnotový kompas nastavený podle mě, nebo podle druhých?