Opravdová síla mysli se ukazuje v časech krize a nedostatku. Můžeme ji trénovat jako nástroj? Možná vám něco říkají jména jako Marcus Aurelius, Seneca nebo Pavel Macek. Všichni mají co do činění s filosofií stoicismu a právě Pavla jsme si pozvali do dnešního dílu, abychom s ním ve zkratce probrali, jak se připravit na život. Trénink nedostatku, nekomfortu, nejhorších možných scénářů i navracení se ke všednostem jsou praktiky tisícileté tradice stoiků a my je můžeme využít i pro moderní dobu. Jak se Pavel dostal k bojovým uměním? Jakou roli hrají v životě dobří učitelé a žáci? Proč si osvojit disciplínu? Co je to stoicismus a proč se užívá po tisíce let? Proč stoici meditovali nad smrtí a jak nám to může vylepšit život? Co dalšího se skrývá v jedné praktické filosofii? To a ještě mnohem více se dozvíte už za chvíli od mistra čínských bojových umění, Pavla Macka.
Praktická filosofie a techniky pro moderní život
Je filosofie jen pro filosofy? A můžeme ji využít v běžném životě? Každá historická doba má od nepaměti svou filosofii, která ji vystihuje. Filosofii žijeme i ve dnešní době, jen si ji neuvědomujeme a nepřipouštíme si ji, jelikož máme představu, že filosofie je jenom něco, co se učí na školách a v akademických kruzích. Jenže obor, kterým se zabývají myslitelé po staletí, je aktuálnější a užitečnější, než si běžně myslíme.
Praktická filosofie není plná termínů a úvah o povaze reality, nýbrž – jak už název napovídá – nabízí každodenní praktiky, jak žít život s větší lehkostí. Stoicismus sloužil lidem žijícím před téměř dvěma a půl tisíci lety. A díky technikám, které vykreslují jeho hlavní představitelé, je aktuální i dnes. Má totiž co do činění s každodenními činnostmi a naší vlastní myslí. Praktická filosofie se tak dostává z rukou myslitelů do všedního života a je důkazem, že už vladaři a dobyvatelé, jako byl Marcus Aurelius, se věnovali seberozvojovým filosofiím.
Memento mori
Je to upozornění na naši smrtelnost a pomíjivost. Je to také jedna ze stoických praktik, které jsme na podcastu rozebrali. V čem spočívá? Proč může být uvědomění si vlastní smrtelnosti výhodné?
Dost často řešíme problémy, které pro náš život nejsou až tak důležité. Uvědomění si toho, že je náš život pomíjivý, nás může navrátit do přítomného momentu a díky tomu můžeme začít řešit (nebo se alespoň zamyslet nad tím), co je doopravdy důležité. Dává nám to stimul k akci, něco udělat s tím, nad čím mám kontrolu. Nemám pod kontrolou, zda umřu nebo ne, nemám pod kontrolou, co se děje ve vnějším prostředí (do určité míry). Co ale pod kontrolou máme, je naše prožívání, to, jak vnější prostředí interpretujeme. Přestáváme řešit problémy, na kterých nesejde, mohou se dokonce změnit naše hodnoty.
“Máme dva životy. Ten druhý začíná, když si uvědomíme, že máme pouze jeden.”
Konfucius
Uvědomění si vlastní smrtelnosti nám dává moc něco dělat právě teď. Dává nám to ale taky ohromnou dávku pokory: jsme totiž živí, a nijak zvlášť jsme se o to nezasloužili.
Rád bys měl optimalizovaný den jako správný biohacker? Celý tým Code of Life pro tebe připravil unikátní online kurz Optimalizace dne pro zdraví, dlouhověkost a výkonnost. V kurzu nalezneš 45 videí, 143 stránek textu a průvodce zapisováním a měřením. Proč chodit, když můžeš létat?