Když říkáš děkuji, opravdu to cítíš, nebo jsi jen “slušný”? Pouze říci děkuji totiž nestačí.
Neurovědci tvrdí, že pokud řekneš děkuji a opravdu to procítíš, pak jsi šťastnější a zdravější. Pravidelná praxe sdílení vděčnosti není jen nějaká ezoterika, subjektivní výmysl či sluníčkářství. Je to prokázaný lidský stav, který odměňuje ty, kteří ho pravidelně rozvíjejí a myslí ho opravdu vážně.
Definice vděčnosti
Fundamentálně by to mělo být asi takhle – něco dobrého se stane v tvém životě a ty to oceníš.
Samozřejmě se může stát i něco špatného a ty to zvládneš ocenit. Můžeš být tedy vděčný i za na první pohled špatné věci, které se stanou. Uvědomuješ si totiž, že tyto zkušenosti tě formují a jsou stejně podstatné jako ty dobré. Proto by asi bylo lepší vděčnost definovat jako – být vděčný za zkušenosti přicházející do tvého života.
Benefity vděčnosti (ověřené vědou)
- Lepší fyzické zdraví
- Lepší psychické zdraví
- Méně agrese a více empatie
- Kvalitnější spánek
- Vyšší sebevědomí
Studie vděčnosti
Psychologové Dr. Robert Emmons z Kalifornské univerzity a Dr. Michael McCullough z univerzity v Miami publikovali v roce 2015 studii, kde pozorovali fyzické výsledky pravidelného praktikování vděčnosti.
V jedné studii věnující se vděku rozdělili účastníky na tři skupiny. První skupina si měla pravidelně psát deník vděčnosti. Účastníci do něj měli zaznamenávat, co se stalo během týdne, za co mohou být vděční. Ti z druhé skupiny měli psát, co je během týdne naštvalo. Lidé ze třetí skupiny byli požádáni, ať píšou cokoli, co se jim přihodí během týdne, aniž by vyzdvihovali negativní či pozitivní.
Na závěr desetitýdenní studie byla každá skupina požádána, aby sdílela, jak se cítí fyzicky a jak se cítí obecně v životě. Skupina zaměřená na vděčnost byla nejpozitivnější ze všech skupin. Navíc byli nejvíce fyzicky aktivní a nahlásili nejméně návštěv u lékaře z pozorovaných skupin (1).
Prokazatelně lepší zdraví
Další studie se zaměřily více na fyzické zdraví. Když dáš vděčnosti dostatek pozornosti, tak můžeš zlepšit svou kvalitu spánku a snížit pocity úzkosti a deprese (2). Dokonce úroveň vděčnosti pomáhá k lepším náladám a snížení nevolnosti, zánětu a snižuje riziko srdečních příhod (3).
Co dělá vděčnost s mozkem?
Příčinou, proč vděčnost ovlivňuje naše tělo, je samozřejmě náš mozek. Díky neurologickému experimentu provedeným vědci z Kalifornské univerzity v LA, kde subjekty simulovaly na magnetické rezonanci přijímání dárků, vědci vyhodnotili, že emoce vděčnosti podporuje pozitivní přístup k ostatním a k životu, a tím se snižuje pocit stresu (4).
Pocit vděčnosti aktivuje hypothalamus a má účinky na metabolismus člověka, vnímání stresu a další chování. Hypothalamus je zodpovědný za regulaci hormonů, které řídí důležité funkce, jako jsou tělesná teplota, emoční reakce, funkce spojené s pocitem přežití jako chuť k jídlu a spánek. Jednou z neurochemikálii, která je ovlivněna vděčností, je dopamin, což je hormon potěšení (5).
Jak kultivovat vděčnost?
V náročných časech může být náročné se odosobnit od emocí. Když procházíme náročným obdobím, jsme často ve stavu boj nebo útěk a pak je těžší vidět, že je za co děkovat. Ale pokud se nad tím opravdu zamyslíš, tak každý z nás může být vždy za něco či někoho vděčný.
Jak tedy jednoduše vyvolat pocit vděčnosti?
- Každý den si vypiš alespoň 3 věci, za které jsi dnes vděčný. Nejlepší čas je ráno, abys tak nastartoval den nebo večer před spaním. Může to být úsměv, který ti nějaká slečna věnovala. Teplé sluneční paprsky, které ti dopadly na tvář. Či jen tvá pomoc vynést starší paní nákup do druhého patra.
- Nauč se denně ocenit lidi kolem sebe. Pověz jim, čeho si na nich vážíš.
Skrze sílu vděčnosti můžeš přenastavit svůj mozek, aby byl optimističtější a soucitnější a ty ses ve své mysli cítil dobře. Čím více budeš hledat, tím více začneš nalézat věci, za které můžeš být vděčný. Navíc jako jakákoli jiná emoce, tak i tato je nakažlivá a můžeš jí časem nakazit své okolí!
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.