Nevole spojená se spaním přes den začíná konečně ustupovat a to z dobrého důvodu. Uděláme-li si během dne čas na spánek, přinese nám to mnohem více než jen rychlou energetickou obnovu. Poskytuje nám to zároveň spoustu kognitivních a zdravotních benefitů.
Co nám říká věda?
Na rozdíl od 85 % savců člověk spí pouze jednou denně. Vědci si nejsou jistí, zda jsme přirozeně monofázičtí (spící 1 za den), nebo to z nás učinila moderní společnost. Bez ohledu na pravdu je jasné, že lidé v moderní společnosti nemají dostatek spánku. A to téměř jedna třetina!
Pokud nejsi typ člověka, který se zabývá detailně spánkem, tak se neboj přidat 30 min spánku, jdi spát dřív nebo se nauč dávat si “power nap”.
Co je to Power nap
Power nap je krátký spánek během dne, který nám zlepší kognitivní schopnosti – jako první s ním přišla NASA, která sledovala benefity denního odpočinku na 747 pilotech. Každému účastníku bylo povoleno spát maximálně 40 min během dne, průměrný spánek byl 25,8 minut. Kontrolní skupina, která měla dovoleno dát si šlofíka přes den, prokázala lepší pozornost a výkonnost o 16-34 % než skupina, která neměla dovoleno si tohoto šlofíka přes den dávat.
Benefity power napů
Nejenže power nap nám pomůže doplnit rezervoáry pro náš spánek, může zároveň taktéž posílit náš mozek, naše kognitivní schopnosti, kreativitu, řešení problémů, učení, reakční dobu a zlepšit nám náladu. A nejen to, takové krátké zdřímnutí je super pro naše srdce, krevní tlak, stres a překvapivě i pomůže s váhou.
Různé druhy “zdřímnutí”
Co si však konkrétně pod pojmem power nap představit? Mám spát 5 min nebo 4 hodiny? Dopoledne, odpoledne, večer?
Pro začátek si pojďme říci, že se budeme bavit o power napu, který je 10-30 min dlouhý a probíhá ideálně mezi 13:00 – 16:00 hodinou.
Pokud spíme déle, zvyšuje se riziko, že přijde ten nepříjemný pocit únavy, kdy jsme zpomalení nebo nepříjemní a trvá nějaký čas, než ho ze sebe setřeseme. Pozdější spánek zvyšuje šanci, že budeme mít problém s usnutím.
Tyto informace ale neberte jako neměnné, je spousta lidí, kteří pracují s power napy detailněji. Různé délky power napů v různé časy během dne pomohou trošku jiné části našich kognitivních schopností. Můj spolubydlící na VŠ si například víceméně každou hodinu učení šel lehnout max na 10 min, opravdu usnul a jeho paměť byla vskutku neuvěřitelná. Až nedávno jsem přišel na to, čím to je! Studie ukázaly, že šestiminutový spánek pomáhá paměti zodpovědné za vybavování si faktů a vědomostí.
Spánek na pracovišti
I proto spousty progresivních zaměstnavatelů na základě dat povolují zaměstnancům tyto plánované mini šlofíky. Plánované power naps vylepšily pozornost a výkonnost u sestřiček i u studentů medicíny. Plánovaný spánek navíc dokáže snížit naši chybovost a kvalitu naši práce.
Jak zlepšují power napy naše zdraví?
Tyto krátké šlofíky nám pomáhají snížit stres, což v dnešní době rozhodně není maličkost. Šlofíky nám taktéž dokážou pomoci s krevním tlakem. Studie prokázaly, že šlofík přes den, který trvá 45 min, snižuje krevní tlak.
Velká studie v roce 2007 přišla s podobným výsledkem, když v Řecku sledovali po dobu 6 let přes 20 000 lidí, kteří trpěli srdečními chorobami, mrtvicí nebo rakovinou. Lidem, kteří si dopřávali po sledovanou dobu power nap alespoň 3x týdně průměrně po dobu 30 min, se snížilo riziko úmrtí v důsledku srdečních problémů o 37 %.
A co vy? Dokážete usnout přes den? Využíváte některou z forem power napů? Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.