Proč je důležité vypadat pošetile a chybovat, pokud chceme v 21. století uspět

Jak nám pošetilost a chyby zlepšují kreativitu?

Ví někdo z nás, jak trénovat kreativitu? Jak se naučit být kreativnější? Mám číst hodně knih? Často se mluví o čtení sci-fi, které podporuje kreativitu… Mám kreslit, malovat, koukat na TED, jezdit na skateboardu nebo si víc hrát?

Asi od všeho trochu.

Kreativita je nejžádanější dovednost tohoto století.

Kreativita a dvě skutečnosti

Pokud jde o téma kreativity, jsou jasné 2 skutečnosti. Dle P21 (Partnerství pro vzdělání v 21. století), které obsahuje 250 odborníků a 60 institucí, je kreativita tou nejžádanější dovedností pro 21. století, kterou můžeme naučit naše děti. Na straně dospělých a byznysu je to podobné, nejžádanější dovedností pro CEO je podle průzkumu provedeného společností IBM u 1500 vedoucích pracovníků v 60 zemích… opět kreativita.

Ale ve světle této první skutečnosti je druhá mnohem znepokojivější – stále nemáme žádnou skutečnou představu, jak cvičit lidi, aby byli kreativnější.

Teda, ne tak docela… Můžeme se naučit kultivovat stavy vědomí, ve kterých si naše kreativita lebedí.

Stav kreativního vědomí

Víme, že ve stavu vědomí, které nazýváme flow, jsme dle studie Univerzity Sydney o 430 % a více kreativnější, a tak lépe řešíme problémy. Harvardská studie vedená Teresou Amabile potvrdila, že zvýšený stav kreativity trvá ještě jeden až tři dny po prožití stavu FLOW!

A jak víme, jedním ze spouštěčů flow je pocit rizika. Věda ukazuje, že risk – nehledě na to, zda je emoční, intelektuální, kreativní či sociální – funguje.

Ned Hallowell k tomu řekl: “K dosažení flow musíme být ochotni riskovat. Zamilovaný musí být ochoten riskovat odmítnutí, aby dosáhl tohoto stavu. Sportovec musí být ochoten riskovat fyzické zranění či ztrátu svého života. Umělec musí být ochoten být opovrhován kritiky i veřejností a přesto tlačit dál. A průměrní lidé jako vy a já musí být ochotni selhat, vypadat pošetile a spadnout na hubu, pokud chceme tohoto stavu dosáhnout.”

Ti, kteří se nebojí chybovat, mají v životě obrovskou výhodu

Pokud si nevytvoříme prostor pro chyby, netvoříme prostor pro riziko a žijeme si v tom svém neměnném zaprděném klídečku, kde nic neroste.

Ve Facebooku visí na hlavním schodišti cedule s nápisem: Postupuj rychle, rozbíjej věci (zajeté pořádky) – move fast, break things. A tento přístup je pro kreativitu zásadní. Pokud nepodporujete riziko, odpíráte si stav vědomí, který je pro kreativitu klíčový.

Proto se naučme chybovat, naučme se vypadat pošetile a pojďme společně růst i chybovat společně.

Daniel Kosec

Daniel Kosec

Podnikatel, kterého fascinuje kultivace mysli, podvědomí i vědomí. Miluje hrát si s flow, efektivností, výkonností a posouvání sebe i společnosti. Snažící se pro společnost odloupnout tu další pomyslnou vrstvu cibule.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek