Co se vám vybaví jako první, když řeknu 21. století? Mně osobně široké spektrum možností, jak žít život. Lidé mají díky milionům let evoluce obrovské možnosti, jak si utvářet smysl ve světě, a ty se liší kulturou, jazykem i technologiemi. Každý si v průběhu dospívání vybírá, čemu bude věnovat pozornost, kde se chce profilovat. A vybírá si to, protože MŮŽE. Je tu však jedno velké ALE.
Technologická revoluce
Ve světě se pořád něco děje. A není to tak, že by se toho dnes dělo o tolik víc než před sto lety. To jen komunikační média jsou na vzestupu a sypou na nás informace ze světa technologie, politiky, kultury, konfliktů a dalších. Technologie jsou součástí úplně všeho, na co si vzpomeneš, a s každou je spjatý nový proud informací do mozku. S novou technologií přichází i zodpovědnost, jelikož nám dává opravdovou sílu měnit svět lusknutím prstu. Zodpovědnost za jeho prosperitu i úpadek. Červené tlačítko, které všechno může poslat do kopru, nemá jenom Trump, ale úplně každý, kdo se projevuje emočně, má nějaké potřeby a funguje ve společnosti. To je to. Technologická evoluce v čele s Elonem Muskem sice letí s Teslou a Starmanem na Mars, ale ta biologická se pořád stará o sebe a mamuty 10 000 let zpátky.
Hledáme smysl v nesmyslu?
O červené tlačítko můžeme zavadit pokaždé, když přijímáme nové informace, posloucháme projevy, čteme články, bavíme se, myslíme… Pokaždé, když se snažíme utvářet smysl ve světě. A mozek se vyvinul jako nástroj utvářející smysl. A utvářející zkratky. Svět je nesmírně složitý. Těmi nejsyrovějšími zkratkami jsou emoce, zjednodušování, černobílý pohled na věci kolem. A úkolem mozku je, aby co nejdřív vypadla informace s váhou. Takhle vzniká bias neboli předpojatost. Zaujímání jedné perspektivy a vytváření smyslu i z nesmyslu. Však si vzpomeň na nějakou svou hádku a vidíš ten nesmysl?
Opice potřebuje dát do těla, aby byla nejlepší verzí sebe sama
Právě schopnost přijímat informace ovlivňuje naše bytí jako jedince i jako společnosti. Nehledě na to, kolik iPhonů máme nebo jak chytré je naše auto, pořád jsme takové chytřejší opice běhající po světě. S přílivem nových technologií, informací, politických názorů, ideologií, pracovních požadavků a nových dovedností bychom si měli stále více uvědomovat právě svou opičí stránku. A pracovat s ní. Nenechat ji zaseknutou 10 000 let v minulosti, ale adaptovat ji na domy, lidi, morálku, informační chaos. K tomu nám nestačí jen “základní” balíček nástrojů, který nám dala biologická evoluce, ale právě teď máme možnost využít plný potenciál mozků i kultur, které nás vychovávají.
Co jsme to vytvořili a co ještě pomocí toho můžeme vytvořit? Opice potřebuje dát do těla, aby byla nejlepší evoluční verzí sebe sama. Aby netíhla k biasu, nezjednodušovala a přijala svět takový, jaký je, a ideálně svou existencí utvářela jeho další vývoj. Život je umění a neustálá adaptace. A my rozhodujeme, jak velké bude naše spektrum možností v jeho prožívání.
Budoucnost nejde předpovědět, ale můžeme ji vytvořit. Nevíme, co přinese, ale s trénovanou opicí si ji rozhodně víc užijeme. Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.