Neboli BOLT (Body Oxygen Level Test). Test, který používá metoda Oxygen Advantage, Patricka McKeowna, je založen na systému sovětského armádního lékaře, Konstantina Buteyka (1923 – 2003).
Hlavní myšlenkou je měření chemosenzitivity jednotlivce. Toto měření ukazuje odolnost tvého organismu vůči stresu. Jakémukoliv stresu – mentálnímu, stejně tak fyzickému. Čím je skóre vyšší, tím lépe – tvůj organismus se se stresem lépe vyrovnává a navíc ho stojí méně energie. Tohle měření jsem nadšeně zařadil do všech kurzů otužování – je to něco, co například Wim Hof metodě chybí a systém Oxygen Advantage to může dobře doplnit.
Jít se v zimě koupat do řeky je velká zátěž pro tvůj organismus. Pro nemalé procento lidí to není vhodné vůbec. Jak ale poznat, koho předýchávání a ledová zimní voda venku posílí a komu by naopak mohla ublížit? Měření BOLTu ti ukáže, jak moc tvůj organismus je nebo není připraven na stresovou zátěž. Neznamená to, že pokud máš nízký BOLT, tak by ses neměl otužovat. Dokonce i olympijští atleti mívají někdy BOLT velmi nízký. Znamená to, že je však každý výkon stojí více energie, než by měl. Ať už se chystáš otužovat nebo ne, měřit se je dobré pro každého, kdo je k sobě zodpovědný. A toto měření je zdarma a nezabere více než tři minuty.
“Pokud neměříš, nevíš, jak jsi na tom.”
Dr. Daniel Amen, psychiatr a autor
Jak na to?
V tomto testu budeš měřit čas, než se tvoje tělo začne hlásit o kyslík, a to při zádrži dechu ve výdechu. Nejde o tvou maximální zádrž!
- Připrav si stopky.
- Sedni si.
- Minutu až dvě dýchej jemně, pouze nosem.
- Pak vydechni a už se nenadechuj. Chyť si nos. Tím budeš mít 100% jistotu, že jím opravdu neprochází žádný vzduch. V této fázi měř, jak dlouho bude trvat, než ti tvoje tělo dá první rozhodný signál k nádechu.
- Až se to stane, mrkni na hodinky, kolik je tam vteřin.
Jde o první rozhodný signál tvého těla, že se chce nadechnout, NE o maximální čas zádrže ve výdechu. Taky se nijak nerozdýchávej, tím bys jen zkreslil/a čísla. Prostě dýchej jemně, jen nosem.
Ze zkušenosti, při prvním měření je šance, že to budeš tlačit více, než je tvoje pravé BOLT skóre. Co s tím? Opakuj měření několik dní za sebou: ve stejný čas, stejné pozici (ať už sedíš na židli nebo na zemi). Jak si pak výsledky dekódovat – co moje číslo znamená? Tohle si přečti, teprve až si své číslo změříš.
Pokud je tvé číslo nízké, nezoufej. Zvýšit si ho můžeš za 3-4 týdny klidně o 8-12 sekund.
- Pod 10 sekund – potřebuješ se akutně zaměřit na zvýšení svého BOLT skóre. Neznamená to, že jsi na tom špatně fyzicky. Ve skutečnosti i výkonnostní atleti někdy mívají méně než 10. Znamená to, že tebe, stejně jako je, stojí odolávání stresu (sportovní výkon, hádka) více energie, než by muselo.
- 10 až 15 sekund – zaměř se neodkladně na své skóre a dostaň ho výš. Tvoje odolnost vůči stresu není v ideálním stavu.
- 20 sekund – to není úplně špatné. Můžeš na skóre dále pracovat, ale není to akutní. Pokud ovšem aktivně sportuješ nebo máš práci s vyšší mírou stresu, vyšší skóre ti pomůže k lepším výsledkům a menší únavě po výkonu (pracovním i sportovním).
- 25 sekund – hezký výsledek. To říkám všem, kteří se dostali na prvním měření sem. Jeden můj klient, profi zápasník, se na mě po naměření tohoto skóre vyzývavě podíval: “Dobrý, ne?” Já: “Jo, ale může to být lepší.”
- 30 sekund – velmi pěkný výsledek. Jsi krok od ideálu.
- 40 sekund – pokud jsi měřil správně, tak velká gratulace, protože patříš mezi pár horních procent lidí, kteří mají ideální BOLT hned na prvním měření.
BOLT skóre je základem jakéhokoliv tréninku. Otužování, dýchání, pěší chůze po schodech nebo ehm…večerní chvilky můžeme brát jako trénink. Když se chceš fyzicky udržovat nebo dokonce zlepšovat, BOLT bude tvůj důležitý pomocník.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.